کد خبر 496425

اواسط هفته آینده صورت می‌گیرد؛

رأی گیری در مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب طرح استیضاح ترامپ

مجلس نمایندگان آمریکا قرار است اواسط هفته آینده درباره طرح استیضاح مجدد رئیس‌جمهور کنونی این کشور، رأی‌گیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تشویق و تحریک هواداران خود برای حمله به ساختمان کنگره این کشور، قانونگذاران آمریکایی را دوباره به فکر استیضاح وی انداخته است.

«کاترین کلارک» نایب رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (جمعه) گفت که رأی گیری برای تصویب طرح استیضاح ترامپ در نیمه هفته آینده برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند.

در این پیش نویس آمده است: «رفتار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دفترش، با جرایم و تخلفات سنگین همراه بوده که تحریک عامدانه به خشونت علیه دولت ایالات متحده از جمله آن ها است».

در صورتی که این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب برسد، جریان استیضاح در سنا پیگیری خواهد شد و در نهایت دوسوم نمایندگان سنا باید رئیس جمهور را مقصر بشناسند تا او برکنار شود.

متن پیش نویس طرح استیضاح ترامپ

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، در متن طرح استیضاح ترامپ نوشته شده است: «اندکی پیش از جلسه مشترک [کنگره] رئیس جمهور ترامپ برای گروهی از هواداران سیاسی خود در مجاورت این محل سخنرانی کرد. [ترامپ] در آنجا بر این ادعاهای غلط که "ما این انتخابات را بردیم و آن را با اختلاف بالا بردیم" تأکید کرد. وی همچنین به طور عامدانه بیاناتی را اظهار کرد که مشوق اقدامات غیرقانونی متعاقب در کنگره شد».

پیش از این، چند نفر از قانونگذاران آمریکایی از جمله «ایلهان عمر» و «تد لیو» نمایندگان کنگره آمریکا از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور خواستند تا با اجرای متمم بیست وپنج قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند.

کنگره آمریکا روز چهارشنبه در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق های مختلف آن باز کردند.

رسانه های آمریکایی نیز می گویند «استیون ساند» رئیس نیروی پلیس کنگره ایالات متحده قصد دارد از سمت خود استعفا دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر