کد خبر 496107

وزیر امور خارجه انگلیس؛

غنی‌سازی ۲۰درصدی فرصت بازگشت به برجام را ضعیف می‌کند

وزیر امور خارجه انگلیس درباره تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ابراز نگرانی کرده و مدعی شده که این اقدام باز‌گشت به دیپلماسی را به خطر می‌اندازد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  فارس، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار پیامی در توئیتر در خصوص تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که این اقدام باز‌گشت جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی را با خطر رو‌به‌رو می‌کند.

راب که کشورش پیشتر به طور مشترک با دو طرف اروپایی دیگر عضو برجام بیانیه‌ای را در این خصوص صادر کرده بود در پیام خود مدعی شد: «شروع غنی‌سازی اورانیوم در ایران تا سقف ۲۰ درصد تحولی جدی و مخرب است که برجام را تضعیف کرده و فرصت مهم برای باز‌گشت به دیپلماسی را به خطر می‌اندازد.»

وی در ادامه پیام خود با تکرار ادعا‌های گذشته خود و مقام‌های دیگر کشورش بار دیگر ادعا کرد: «ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای به دست آورد.»

ساعاتی پیش انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای از اقدام ایران برای از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمد: «ما به شدت از اعلانیه ایران در روز ۴ ژانویه در خصوص غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در تأسیسات زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو استقبال می‌کنیم. این اقدام که هیچ توجیه منطقی ندارد در برابردارنده مخاطرات مهمی در زمینه منع اشاعه است، نقض آشکار برنامه جامع اقدام مشترک به شمار می‌رود و توافق را تهی‌تر از قبل می‌کند.»

انگلیس، فرانسه و آلمان از ایران خواسته‌اند «بدون تأخیر» غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کند، برنامه غنی‌سازی خودش را به سطح مورد توافق در برجام بازگرداند و از انجام اقدامات دیگری که «فضای دیپلماسی موثر را محدود می‌کند» امتناع کند.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه از آغاز فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد خبر داد. او در یک نشست خبری گفت: «از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده UF۶ به دست خواهد آمد».

ربیعی پیش از این علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره آغاز فرایند غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تأکید کرده بود که فعالیت‌های غنی‌سازی ایران به آژانس اطلاع‌رسانی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    حالا بذار مهر برگزیت خشک بشه بعد با جدیت مضاعف به جنایتها ادامه بدید.