کد خبر 495259

گزارشگر ویژه سازمان ملل؛

ترور سردار سلیمانی ناقض موازین حقوق بشری بود

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز یکشنبه با انتشار یک رشته توئیت ضمن بررسی ابعاد این اقدام جنایتکارانه دولت آمریکا، ترور شهید سردار قاسم سلیمانی را ناقض قوانین بین المللی حقوق بشر خواند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در یک رشته توئیت که روز یکشنبه منتشر شد، ترور سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» توسط نیروهای تروریستی ارتش آمریکا را اقدامی خلاف موازین بین المللی حقوق بشر خواند.

وی در این یادداشت توئیتری نوشت: «کشتن [ترور] ژنرال سلیمانی، یک مقام دولتی، توسط نیروهای آمریکا در رعایت دو معیار ضرورت و تناسب شکست خورد. این [ترور] اقدامی خلاف موازین بین المللی حقوق بشر بود. سابقه این اقدام چه معنایی دارد؟»

کالامارد در ادامه نوشت: «دلیل تراشی‌های ایالات متحده برای حمله پهپادی خود علیه ژنرال سلیمانی و پس از آن حمله ایران به پایگاه‌های ایالات متحده در عراق فاقد هرگونه شواهدی مبنی بر وجود یک تهدید حتمی و قریب الوقوع است. روشن است که این حملات [ایران] به تلافی یا برای انتقام گیری انجام شدند».

این گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین نوشت: «یکسال پیش، ترور هدفمند ژنرال سلیمانی در عراق توسط آمریکا نخستین مورد شناخته شده و خارج از چارچوب یک مناقشه اعلامی بود که در آن یک دولت برای توجیه حمله خود به یک بازیگر دولتی به دفاع از خود استناد می کرد».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر