کد خبر 495065

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

بررسی وضعیت اقتصادی ژاپن در سال۲۰۲۱/ پیش‌بینی رشد متوسط توسط شرکت‌های بزرگ

بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده انتظار می‌رود رشد اقتصادی ژاپن در سال ۲۰۲۱ به صورت متوسط پیش رود.

اقتصاد آنلاینمهسا نجاتی؛ بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط Kyodo News، حدود 72درصد از شرکت‌های ژاپنی انتظار دارند به دنبال امیدواری از کاهش شیوع ویروس کرونا، اقتصاد این کشور با سرعتی متوسط در سال 2021 رشد کند.

به رغم پیش‌بینی‌های مثبت برای سومین اقتصاد بزرگ جهان، بیش از یک چهارم یا 29درصد از 109شرکت مورد بررسی اعلام کردند از بازگشت فروش خود به پیش از سطح بیماری همه‌گیر مطمئن نیستند و همچنین 13درصد نیز اظهار داشتند که به نظر آنها بهبود وضعیت تا سال 2023 و حتی بیشتر از آن حاصل نشود.

به دنبال افزایش مجدد مبتلایان به ویروس کرونا در ژاپن، احساس خطر در اواخر سال 2020 نیز افزایش یافت. موج سوم شیوع در حالی رخ داد که اقتصاد این کشور به تدریج از بدترین ضرر خود در سه ماهه آوریل تا ژوئن در حال بازگشت بود.

نخست وزیر ژاپن، سوگا، که به دنبال ایجاد تعادل در حمایت از اقتصاد و مقابله با بحران بهداشت بود، قدرت رسیدگی وی به این بیماری همه‌گیر زیر سوال رفت.

این بررسی نشان داد که 72درصد انتظار رشد متوسط را دارند، در حالی که به نظر 17درصد اقتصاد بدون تغییر باقی خواهد ماند. طبق این نظرسنجی، حدود 2درصد گفتند که اقتصاد توسعه می‌یابد، در حالی که 2درصد دیگر انقباض متوسطی را پیش‌بینی کردند.

به گفته اقتصاددانان، عدم اطمینان در خصوص چشم‌انداز اقتصادی همچنان ادامه خواهد داشت؛ زیرا با وجود ساخت واکسن کرونا که برای مهار کووید-19 حیاتی به شمار می‌رفت، در بسیاری از کشورها باز هم قرنطینه‌ها ادامه یافت و سبب کاهش فعالیت اقتصادی و محدودیت مسافرت‌ها شد. دولت ژاپن انتظار رشد 4درصدی تولید ناخالص داخلی حقیقی در سال مالی 2021 نسبت به سال گذشته را دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر