کد خبر 491304

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد:

اینستکس باید کارایی خود را ثابت کند

مجید تخت‌روانچی، بر لزوم اثبات کارایی اینستکس از طرف اروپایی‌ها تاکید کرد و گفت: ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مجید تخت‌روانچی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش و جری ماتجیلا نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، ارزیابی ایران را از دهمین گزارش دبیرکل این سازمان درباره قطعنامه 2231 تشریح کرد.

طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت که پس از توافق هسته‌ای ایران در سال 1394 به تصویب رسید، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف است هر 6 ماه، گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارائه دهد.  

نشست مربوطه قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، با بیان اینکه واشنگتن ناقض فاحش توافقنامه هسته‌ای است، کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را نتیجه قهری نقض توافق توسط دیگر طرف‌ها و مطابق با حقوق ایران در برجام دانست.

تخت‌روانچی با اشاره به وعده کشورهای اروپایی برای تضمین تداوم روابط اقتصادی پیش‌بینی شده در برجام با ایران و ایجاد سامانه اینستکس، تاکید کرد این سامانه پس از 2 سال باید کارایی خود را به اثبات برساند.

وی به موضوع ترور شهید محسن فخری‌زاده هم اشاره کرد و گفت: نحوه طرح موضوع در این گزارش به هیچ عنوان کافی نیست. این ترور در کنار ترور سال گذشته سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، جنایت‌های آشکار و تروریستی هستند که باید به صورت صریح و بدون لکنت زبان محکوم شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر