کد خبر 490256

در پی انجام آزمایشات انفجاری هسته‌ای اتفاق افتاد؛

ابراز نگرانی غریب آبادی از قصد آمریکا در استفاده از سلاح هسته‌ای

نماینده دائم ایران در آژانس ضمن ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای، از قصد این کشور برای انجام آزمایشات انفجاری هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، در سخنرانی در پنجاه و پنجمین نشست کمیسیون مقدماتی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای (سی.تی.بی.تی)، با تأکید بر موضع دیرینه و اصولی جمهوری اسلامی ایران در مورد ضرورت حذف کامل تمامی سلاح های هسته ای، اظهار داشت: ایران از اهداف مندرج در معاهده در خصوص خلع سلاح هسته ای با هدف نهایی برچیدن این سلاح ها و همچنین خلع سلاح عمومی و کامل ذیل کنترل دقیق و موثر بین المللی حمایت می کند.

وی افزود: ما همچنین قویا معتقدیم که توقف تمامی آزمایشات انفجاری سلاح های هسته ای و سایر انفجارهای هسته ای و همچنین پایان دادن به توسعه کمی و بهبود کیفی این دسته از سلاح ها، اولین گام ضروری در جهت خلع سلاح هسته ای می باشد. 

غریب آبادی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت بیش از دو دهه از تصویب این معاهده، دستیابی به هدف مذکور بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی شده است، افزود: اگر قرار باشد اهداف این معاهده به طور کامل تحقق یابد، تعهد کشورهای دارای سلاح هسته ای به خلع سلاح هسته ای ضروری است.

این دیپلمات ارشد کشورمان سپس با ابراز تاسف از رویکرد مخرب آمریکا در قبال معاهدات خلع سلاح و عدم اشاعه هسته ای، افزود: ما ابراز نگرانی عمیق خود، به ویژه در مورد گزارش هایی درباره مباحث مطرح از سوی مقامات ارشد آمریکا در مورد امکان انجام آزمایش های انفجاری هسته ای را ابراز می کنیم. چنین اقدامی نه تنها به عنوان نقض واضح توقف موقت جهانی (موراتوریوم) آزمایش های انفجاری هسته ای تلقی می شود، بلکه به شدت خلع سلاح و رژیم عدم اشاعه سلاح های هسته ای و در نتیجه، صلح و امنیت بین المللی را تضعیف می کند.  

 غریب آبادی همچنین از تصویب بودجه ۱۰ میلیون دلاری در کمیته سنای آمریکا برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای ابراز نگرانی شدید کرد و از آمریکا خواست تا به تعهدات خود در این حوزه پایبند باشد. 

 سفیر و نماینده دائم ایران همچنین به وضعیت عربستان سعودی در رابطه با معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نیز اشاره کرد و از اینکه این کشور این معاهده را امضا نکرده، انتقاد کرد و از این کشور خواست تا هر چه سریع تر این معاهده را امضا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر