کد خبر 489019

در آستانه سالروز ترور صورت گرفت؛

بیانیه عبدالمهدی درباره ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس

دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق در آستانه سالروز ترور شهیدان سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به دست آمریکا بیانیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، در این بیانیه آمده است: به طور قاطع گزارش‌های مربوط به موافقت رسمی عراق با یگان پروازی آمریکا برای ترور شهیدان سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهان آن‌ها را رد می‌کنیم.
آمریکا جند بار خواستار اجازه ورود نیرو‌های جدید به عراق یا استفاده از جنگنده‌های ائتلاف در مناطق ممنوعه شد که این درخواست آمریکا به شکل مکتوب و واضح رد شد.
در آن نامه خواسته شده بود تا محدودیت‌های ائتلاف بین المللی لغو و برای ورود به مناطق ممنوعه حریم هوایی عراق مجوز داشته باشند.
چندساعت قبل از اجرای عملیات ترور نامه‌ای را از فرمانده نیرو‌های ائتلاف دریافت کردیم که گفته بود به هماهنگی بهتر نیاز داریم.
مقامات عراقی چنین مجوزی را صادر نکردند و بلکه برعکس، معاون فرمانده ستاد عملیات مشترک نامه‌ای را به آن‌ها ارسال کرد و توضیح داد که هرگونه افزایش تعداد نیرو‌های آمریکایی نیازمند موافقت رسمی دولت عراق است.
در این نامه تاکید شد که ورود نیرو‌های جدید آمریکایی بحران‌زا خواهد بود و پیامد‌های سیاسی زیادی به دنبال دارد.
نامه ائتلاف چند ساعت پیش از عملیات ترور به دست ما رسید؛ بنابراین چگونه و چه زمانی و توسط چه کسی با آن موافقت شد؟
اگر کسی اطلاعات واقعی دارد باید آن را به دادگاه ارائه کند؛ این اشتباه است که طرف‌هایی که به این عملیات ارتباطی ندارند متهم شوند.
پرواز هواپیما‌ها و موافقت با آن چارچوب مشخصی دارد.
طبق دستورات روزانه و مواردی که ثبت شده هیچ چیزی وجود ندارد که با آنچه درباره مجوز هواپیما‌ها برای اجرای عملیات شایعه شده مطابقت داشته باشد.
این موضوعات بسیار حساس هستند و به زیان منافع عالی کشور است؛ بنابراین نباید به عمد یا غیرعمد به تنش‌های کلامی تبدیل شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • نت
    ۰ ۰

    همه میدانند دست عراقیها در این ترور در کار است.عراق همیشه دشمن ایران بوده و هست