کد خبر 488849

به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی؛

آمریکا ترکیه را تحریم می‌کند

منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خریداری سامانه پدافند موشکی اس‌۴۰۰ از روسیه تحریم کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خریداری سامانه پدافند موشکی اس‌۴۰۰ از روسیه تحریم کند.

این تحریم‌ها «حوزه ریاست صنایع دفاعی» که مسئولیت تأمین فناوری‌های نظامی برای ترکیه را بر عهده دارد و رئیس آن،«اسماعیل دیمیر» را هدف قرار خواهد داد.

آمریکا و متحدانش اعلام کرده‌اند که استفاده ترکیه به عنوان عضوی از ناتو از اس-۴۰۰، تهدیدی برای این ائتلاف نظامی غربی است اما آنکارا این موضوع را رد و بر نیازش به این سامانه برای دفاع از ترکیه تاکید کرده است.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه ماه گذشته در واکنش به انتقادها گفت از آنجایی که برخی کشورهای عضو ناتو در حال حاضر از سامانه‌های پدافندی «اس-۳۰۰» که ساخت روسیه است استفاده می‌کنند، پس آنکارا هم سامانه اس-۴۰۰ خود را به کار خواهد گرفت.

۲۰ کشور جهان از جمله بلغارستان، یونان و اسلواکی که اعضای ناتو هستند، از روسیه سامانه پدافندی اس-۳۰۰ خریداری کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا تهدید کرده هر کشوری که از روسیه این سامانه‌ها را خریداری کند، تحریم می‌شود.

کاخ سفید نیز طبق لایحه بودجه نظامی ۲۰۲۰، مکلّف است ترکیه را تا پایان سال به صورت کامل از برنامه تولید مشترک «اف-۳۵» کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کند.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    آمریکا در منطقه متحدی ندارد کدوم متحد اگر صدام بود که نابود شد رفت اگر قذافی بود وبه حرف آمریکا گوش کرد نابود شد رفت حالا نوبت ترکیه است اگر حرف آمریکا را گوش کند مثل دو کشور دیگر خدای نکرده نابود خواهد شد هیچ قدرتی بالاتر از قدرت خداوند یکتا نیست آمریکا در کرونا مانده چطور برای دیگران شاخ و شانه میکشد