کد خبر 486817

برندگان و بازندگان واکسن کرونا

اوایل ماه گذشته میلادی دو شرکت فایزر و بایون‌تک اعلام کردند واکسنی با اثرگذاری بیش از ۹۰ درصد برای کرونا ساخته‌اند و به زودی برای دریافت مجوز تولید و توزیع اضطراری آن به اداره غذا و دارو درخواست خواهند داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ انتشار این خبر سبب تغییر مسیر بازارها شد و شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ جهان به ناگهان رشد کردند. این باور به‌وجود آمده است که همه‌گیری کرونا یک بحران بدون راه‌حل نیست و سال آینده اوضاع اقتصاد جهان بهبود پیدا خواهد کرد.

از پیش همه معتقد بودند در نهایت واکسن برای این ویروس ساخته خواهد شد؛ اما ساخته شدن واکسن موثر، تنها چند ماه پس از آغاز همه‌گیری، یک خبر بسیار مثبت بود که سبب خوش‌بینی سرمایه‌گذاران درباره آینده شد. درباره جنبه‌های مختلف این واکسن از جمله فرآیند تولید و توزیع، دوره‌ای که در بدن ایمنی ایجاد می‌کند، تاثیر آن بر گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و... پرسش‌های گوناگونی مطرح است؛ اما وجود یک واکسن موثر به معنای پایان کابوس کروناست.

ساخته شدن واکسنی برای کرونا سبب شد قیمت سهام شرکت‌هایی که بیشترین لطمه را از همه‌گیری کرونا دیده بودند، رشد کند و در مقابل، قیمت سهام شرکت‌هایی که سودی سرشار از این همه‌گیری کسب کردند، کاهش یابد. تحلیلگران معتقدند نباید درباره اثرگذاری واکسن بر اقتصاد اغراق شود و نیز این واکسن نمی‌تواند همه مشکلات اقتصادهای توسعه‌یافته را حل کند؛ زیرا اکثر این مشکلات ساختاری هستند. در مطالب حاضر به برندگان و بازندگان ساخته شدن واکسن کرونا، تاثیر این واکسن بر شرکت‌ها و برخی بازارها و... اشاره شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر