کد خبر 486717

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازار سهام جهانی بعد از خبر تولید واکسن کرونا نفسی راحت کشید!/ ارزش دلار در پایین‌ترین سطح دو و نیم ساله گیر کرد

به دنبال اعلام خبر تولید واکسن کرونا و امید به تصویب یک بسته محرک اقتصادی در ایالات متحده، بازار سهام جهانی تقریبا وضعیت مطلوبی را تجربه کرد.

اقتصاد آنلاین – مهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، بازار سهام آمریکا در روز چهارشنبه پس از امید به تولید واکسن کرونا و محرک اقتصادی اضافی، به بالاترین سطح خود نزدیک شد، گرچه اشتیاق به دارایی‌های ریسک‌پذیرتر سبب گیر کردن دلار در پایین‌ترین سطح خود از دو سال و نیم گذشته شد.

بریتانیا، اولین کشوری بود که در روز چهارشنبه واکسن کرونای فایزر-بایونتک را تایید کرد و گفت که از اوایل هفته آینده شروع به عرضه آن می‌کند.

مقامات ارشد بهداشتی آمریکا اعلام کردند که برنامه واکسیناسیون خود را در اواسط ماه دسامبر آغاز خواهند کرد.

یکی از کارشناسان گفت: "تایید واکسنی با میزان تاثیرگذاری بالا ممکن است آغازی برای پایان نابسامانی‌های ایجاد شده توسط کووید-19 و یک بازار سهام صعودی باشد."

به رغم این اخبار مثبت، سهام اروپایی برای افزودن به رشد اخیر خود در معاملات نخستین دچار چالش شدند، اما سهام MSCI در سراسر جهان 0.1درصد رشد کرد و نزدیک به بالاترین سطح خود قرار گرفت.

ارزش دلار در برابر یورو، در پایین‎‌ترین میزان دو و نیم ساله قرار گرفت، زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال ارزهای با ریسک بالاتری که در اوایل شیوع بیماری همه‌گیر سقوط کردند، بودند.

بازده اوراق قرضه دولتی در منطقه یورو به بالاترین میزان خود در سه هفته گذشته، یعنی منفی 0.51درصد رسید.

تحلیلگران دویچه بانک گفتند که تصویب زودهنگام واکسن کرونا و عرضه آن، احتمال اینکه زندگی در اوایل سال آینده به حالت عادی بازگردد را افزایش می‌دهد.

ارزش سهام بایونتک بیش از 8درصد افزایش یافت، اگرچه سهام اروپایی 0.3درصد سقوط را تجربه کرد و پایین‌تر از بالاترین سطح 9ماهه قرار گرفت.

معاملات آتی بازار سهام ایالات متحده پس از بسته شدن در بالاترین سطح، 0.23درصد کاهش یافت.

در آسیا، سهام چین از ضرر اولیه خود بهبود داشتند و 0.12درصد رشد را تجربه کردند.

معاملات آتی نفت برنت نیز با 0.15درصد رشد به 47.49دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام 0.09درصد کاهش را تجربه کرد و 44.51دلار در هر بشکه معامله شد. قیمت نفت در طول ماه گذشته تقریبا 30درصد رشد کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر