کد خبر 486122

WHO: جستجو برای منشأ کرونا نباید سیاسی شود

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه تصریح کرد کشورها نباید جستجو برای منشأ کرونا را سیاسی کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه از کشورها خواست تلاش‌ها برای یافتن منشا ویروس کرونا را سیاسی نکنند.

«تدروس آدهانوم»، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری روزانه گفت: «لازم است ما منشأ این ویروس رات بدانیم، چون این می‌تواند به ما در پیشگیری از شیوع بیماری‌های دیگر در آینده کمک کند.»

وی اضافه  کرد: «چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد. ما می‌خواهیم منشأ ویروس را بدانیم. همین.»

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت مردادماه سال جاری اعلام کرد تحقیق این سازمان در چین برای تحقیق در خصوص منشأ ویروس کرونا به پایان رسیده است.

مأموریت این تیم سازمان جهانی بهداشت ماه پیش آغاز شد و چین از آن استقبال کرد. «ژائو لیجان»، سخنگوی وزارت خارجه چین روز ۱۸ تیر در کنفرانس خبری روزانه در پاسخ به سئوالی درباره اعزام کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای تحقیق در این خصوص گفت: «ردیابی منشأ ویروس یک کار پیچیده علمی است که باید توسط دانشمندان و متخصصان پزشکی انجام شود.»

تحقیق درباره منشأ ویروس کرونا زمینه در ماه‌های گذشته یکی از زمینه‌های تلاش مقام‌های دولت آمریکا برای فشار بر چین هم بوده است. مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» از لفظ «ویروس چین» به جای نام «کرونا» استفاده می‌کنند. 

چین، علی‌رغم استقبال از تحقیقات سازمان جهانی بهداشت گفته تحقیق درباره شیوع این بیماری نباید به مرز‌های این کشور محدود شود. 

چین تیرماه سال جاری با اشاره به نتایج برخی تحقیقات خواستار در نظر گرفتن اسپانیا به عنوان یکی از کشور‌های منشأ گسترش احتمالی شیوع این ویروس شده بود.

«ژنگ گوانگ»، متخصص اصلی چین در زمینه بیماری‌های همه‌گیر تیرماه در گفتگو با روزنامه دولتی «گلوبال‌تایمز» درباره تحقیقات سازمان جهانی بهداشت بر روی ویروس کرونا گفت: «تا جایی که این تحقیقات به صورت منصفانه انجام شوند و همه کشور‌های مربوطه را شامل شوند اهمیت ندارد که از کدام کشور آغاز می‌شوند.»
«وانگ گوانگفا»، یکی دیگر از مقام‌های بهداشتی چین در گفتگو با این روزنامه گفت که سازمان جهانی بهداشت باید درباره اسپانیا هم تحقیق کند. 
اندکی قبل‌تر از آن منابع خبری گزارش داده بودند شواهدی از وجود ویروس کرونا در اسپانیا یافت شده است که به چند ماه پیش از گزارش اولین مورد آن در چین بازمی‌گردد.

گروهی از دانشمندان در دانشگاه بارسلونا گفته‌اند در نمونه‌های منجمدشده فاضلاب این شهر که متعلق به مارس ۲۰۱۹ است نوع جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹) را شناسایی کرده‌اند.
پیش‌تر این گروه توانسته بودند رد این ویروس در فاضلاب شهر بارسلونا را تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰، ۴۱ روز پیش از اولین مورد گزارش ابتلا به ویروس کرونای جدید در اسپانیا پیدا کنند.
به گفته «آلبرت بوش» یکی از دانشمندان این گروه، نمونه‌های متعلق به بازه زمانی بین ژانویه ۲۰۱۸ و دسامبر ۲۰۱۹ فاقد این ویروس بودند، «بجز در نمونه‌های مربوط به ۱۲ مارس ۲۰۱۹ (۲۱ اسفند ۹۷)، که سطح ویروس SARS-CoV-۲ (عامل ایجاد بیماری کووید-۱۹) بسیار پایین، اما مثبت بود».
در نتیجه این محققان به این جمع‌بندی رسیدند که ویروس جدید کرونا ممکن است بسیار زودتر از آنچه فکر می‌شد در جهان منتشر شده باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر