کد خبر 485144

با تصویب قطعنامه‌ای؛

پارلمان اروپا خواستار وضع تحریم علیه ترکیه شد

نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار وضع تحریم‌هایی علیه ترکیه در ارتباط با اقدامات این کشور در شرق دریای مدیترانه شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اکثریت قاطع نمایندگان پارلمان اروپا (بازوی قانونگذاری اتحادیه اروپا) روز پنج‌شنبه به قطعنامه‌ای که طی آن از اعضای اتحادیه اروپا خواسته شده که تحریم‌هایی را ظرف یک ماه آینده علیه ترکیه وضع کنند، رأی مثبت دادند.

در این قطعنامه غیرالزام‌آور که با 631 رأی موافق و تنها 3 رأی مخالف به تصویب رسیده است، تأکید شده است: «رهبران اروپایی باید وارد عمل شوند و تحریم‌های سختی را در واکنش به اقدامات غیرقانونی ترکیه [در شرق مدیترانه] وضع کنند.»

نمایندگان پارلمان اروپا در این قطعنامه که به‌گفته خبرنگار رویترز تحت فشار دولت فرانسه به صحن پارلمان اروپا آمده و در نهایت به تصویب رسیده است، عملیات اکتشاف گاز ترکیه در شرق دریای مدیترانه را غیرقانونی خوانده‌اند؛ این در حالی است که ترکیه اکتشاف و استخراج گاز در شرق مدیترانه را حق قانونی خود می‌داند.

هفته گذشته ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی تهدیدآمیز خطاب به مقامات آنکارا گفت: «ترکیه می‌داند که باید چه‌کار کند؛ تقابل یا همکاری، به آنها بستگی دارد.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر