کد خبر 481192

تلاش برای احیای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی؛

ایران و نروژ درباره برجام و FATF گفت‌وگو کردند

سفیر جدید نروژ در جمهوری اسلامی ایران با معاون حقوقی رئیس جمهور دیدار کرد .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در  دیدار لعیا جنیدی و سفیر جدید دولت نروژ در ایران که در دفتر معاون حقوقی رئیس‌جمهور صورت گرفت دو طرف ضمن تاکید بر عمق و سابقه روابط دوستانه بین دو کشور در خصوص دغدغه ها و همکاری های مشترک بین دو کشور به تبادل نظر پرداختند.

آینده برجام در فضای جدید بین‌المللی، موانع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به FATF، همکاری در خصوص مقابله با انتشار ویروس کووید ۱۹ و مقابله با تغییرات اقلیمی از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

معاون حقوقی رئیس جمهور در این دیدار با بیان اینکه آنچه در سال های اخیر در عرصه بین المللی برای ملت ایران اتفاق افتاده است قطعاً غیرعادلانه و غیر قانونی بوده است، رفتار ایالات متحده آمریکا به ویژه در دوره اخیر را مغایر با نزاکت و آداب سیاسی  و نیز  قواعد معاهداتی و عرفی بین المللی دانست.

وی گفت: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم های یک طرفه علیه ایران، مردم ایران را حتی در نیازهای اساسی و فعالیت های صنعتی دچار مشکل کرده است. انتظار ایران از ایالات متحدیه در دوره جدید پایبندی به تعهدات بین المللی و از اروپا و کشور نروژ که بیش از صد سال رابطه بین دو کشور وجود دارد، تلاش برای روابط و فعالیت های تجاری و اقتصادی عادی و همکاری دو جانبه و چند جانبه است. نروژ با توجه به  روابط صد ساله با ایران و نیز به عنوان عضو غیر دایم شورای امنیت در این دوره می تواند نقش موثری  در ترویج و تعمیق نزاکت و پاینبدی به عرف و حقوق بین الملل و تقویت نهادهای بین المللی ایفا کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پاسخ به پرسش سفیر نروژ در مورد وضعیت نهایی اجرای استانداردها و لوایح اف ای تی اف گفت: جمهوری اسلامی ایران قوانین مربوط به مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اصلاحیه های آن را تصویب کرده است، برخی از معاهدات مانند معاهده مقابل با فساد (مریدا) را حدود ۱۰ سال پیش به تصویب رسانده و اجرایی نموده ولی دو معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی(پالرمو) و  معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم نهایی نشده است و بحت و بررسی ها در جریان است.

سیگو الدتومین هائوگر سفیر جدید دولت نروژ در جمهوری اسلامی ایران نیز با تاکید بر سابقه بزرگ تمدنی و فرهنگی ایران، ایران را کشوری بزرگ دانست که روابط دوستانه با آن برای دولت نروژ از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه آنچه برای ملت ایران اتفاق افتاده است و شرایط سخت دولت و ملت ایران را درک می کند ابراز امیدواری کرد در فضای جدید بین‌المللی بسیاری از مشکلات حل شود.

وی با بیان این که نروژ تحولات مربوط به برجام و توافق هسته ای ایران را از نزدیک پیگیری می کند ابراز امیدواری کرد که با بازگشت به حقوق و عرف بین الملل شاهد گشایش در این امور باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر