کد خبر 481191

به دلیل احتمال نقض آتش بس؛

ترکیه ارمنستان را تهدید کرد

وزیر خارجه ترکیه، ارمنستان را تهدید کرد در صورت نقض آتش بس تاوان آن را می پردازد.

به گزارش اسپوتنیک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: نخست‌وزیر ارمنستان توافق آتش‌بس را امضا کرد. اگر آتش‌بس را مجدد نقض کنند، تاوان آن را خواهند پرداخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: سه عضو پیمان مینسک به ویژه فرانسه باید از این روند درس بگیرند. آنها حتی پس از آتش‌بس نیز به اظهارات مغرضانه خود ادامه دادند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، در مورد توافقنامه آتش‌بس بین آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ اظهار داشت: آیا در توافق‌نامه آتش‌بس امضای نخست وزیر ارمنستان وجود دارد؟ بله وجود دارد. این امضا برای ارمنستان الزام آور است. اگر آنها دوباره آتش‌بس را نقض کنند، تاوان آن را می پردازند.

چاوش اوغلو در یک نشست مطبوعاتی در باکو ، پایتخت آذربایجان حضور یافت و اظهار داشت: من به ارتش قهرمان آذربایجان ، مردم برادر آذربایجان و رئیس جمهور الهام علی‌اف، تبریک می گویم. پس از پیروزی در نبرد ، توافق‌نامه آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان ، روسیه و ارمنستان امضا شد و این ارمنستان بود که هر بار علیه آتش بس اقدام می کرد و آن را نقض می کرد. آذربایجان هر زمان نشان داده است که خواهان حل و فصل مسایل از طرق دیپلماتیک بوده است.

مولود چاووش اوغلو در سخنرانی خود اظهار داشت که فرانسه با حمایت از ارمنستان در تلاش است تا تلاش های صلح را تضعیف کند.

چاووش اوغلو با بیان اینکه ترکیه و روسیه در مورد ایجاد مرکز نظارت مشترک توافق کرده‌اند ، تصریح کرد: سند نهایی این توافق، میان خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه امضا شد. ما به نقشی که روسیه در توافقنامه ایفا می‌کند اهمیت می‌دهیم. ما به تفصیل با هیئت نمایندگی روسیه صحبت خواهیم کرد. جزئیات و چگونگی کار این مرکز در جلسه فردا مشخص خواهد شد. هر آنچه که نقش روسیه است ترکیه نیز همان نقش را خواهد داشت.

مرکز کنترل و نظارت وظایف مهمی خواهد داشت. ضمن مشاهده و شناسایی موارد نقض، گزارش لازم را تهیه خواهد کرد. امیدواریم که آتش بس به ثبات دائمی منجر شود. ترکیه از آذربایجان به هر صورتی که بخواهد حمایت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر