کد خبر 480022

واکنش ترکیه به انتخابات آمریکا

معاون رئیس جمهور ترکیه در واکنش به تقویت احتمال قطعی شدن پیروزی نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا گفت، در هر صورت چیزی برای آنکارا تغییر نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، «فواد اوکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه در واکنش به تقویت احتمال پیروزی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا، موضعی بسیار خنثی اتخاذ کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  اوکتای در مصاحبه‌ای مدعی شد، با اینکه دوستی میان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی او به حل مشکلات کشورهای مختلفی کمک کرد، کانال‌های ارتباطی بین آنکارا و واشنگتن مثل گذشته عمل خواهند کرد.

معاون اردوغان با تأکید بر اینکه «هیچ چیز برای ترکیه تغییر نخواهد کرد»، گفت: «کانال‌های ارتباطی مانند گذشته به کار خود ادامه خواهد داد اما البته دوره‌ای انتقالی وجود خواهد داشت».

اوکتای گفت، ترکیه همچنان از دولت بعدی آمریکا خواهد خواست حمایت از شبه‌نظامیان کُرد در سوریه را پایان بخشیده و «فتح‌الله گولن» متهم به کودتا علیه اردوغان را تحویل دهد.

او در این باره گفت:‌ «ما تلاش برای کودتا را از سر گذراندیم. کسی که آن را ترتیب داد در آمریکا است. چیزی طبیعی‌تری از این وجود ندارد که تقاضای استرداد او را داشته باشیم. این رویه‌ای است که از قبل شروع شده و با این دولت [آمریکا] نیز ادامه خواهد یافت».

اوکتای همچنین درباره تهدیدهای آمریکا درخصوص خرید سامانه دفاع موشکی روسی «اس-۴۰۰» از سوی آنکارا گفت: «رویکرد دولت جدید قطعاً توجه ما را جلب کرده و بر ما تأثیر خواهد گذاشت. ما این مسئله را با دقت دنبال می‌کنیم. انتظار ما این است که آن‌ها از رویکرد یک‌جانبه خود دست بردارند».

شنبه شب شبکه‌های خبری «سی‌بی‌اس» و «سی‌ان‌ان» بایدن را پیروز و رئیس جمهوری منتخب خواندند. رسانه‌های دیگری نظیر «نیویور‌تایمز»، «یو‌اس‌ای تودی» و «ان‌پی‌آر» نیز پیروزی بایدن در انتخابات را اعلام کرده و وی را چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا دانستند.  فاکس‌نیوز هم با برآورد اینکه بایدن پنسیلوانیا و نوادا را برده، سرانجام بایدن را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام کرد. 

در صورتی که بایدن پنسیلوانیا، نوادا و آریزونا را برده باشد، تعداد الکترال او به ۲۹۰ می‌رسد اما مشخص نیست که تیم انتخاباتی ترامپ پیروزی بایدن را تایید کند. ترامپ بر وقوع تقلب در انتخابات تأکید کرده و خود را برنده انتخابات می‌داند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر