کد خبر 478742
اکونومیست بررسی کرد:

چرا بایدن باید پیروز شود؟

نشریه اقتصادی اکونومیست در مقاله‌ای با عنوان "چرا باید باید پیروز شود؟، پیروزی نامزد دموکرات‌ها را لازمه بازگشت قانون و ثبات به کاخ سفید بعد از افتضاح‌های دوره چهار ساله ترامپ دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، نویسنده نشریه اکونومیست با اشاره به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات دور پیش نوشت: کشوری که دونالد ترامپ را در سال ۲۰۱۶ برگزید ناراضی و دودسته بود. ترامپ اکنون به دنبال پیروزی دوباره در کشوری است که ناراضی‌تر و متفرق‌تر شده است.

جو بایدن داروی معجزه‌آسایی برای درد آمریکایی‌ها نیست اما انسان نیکی است که مدنیت و ثبات را به کاخ سفید بازمی‌گرداند. او آماده است تا کار دشوار و طولانی متحد ساختن کشور چند پاره را آغاز کند.

در ادامه این مقاله آمده است: سیاست‌های ترامپ در نبود بیماری کووید ۱۹ می‌توانست منجر به پیروزی او در دور دوم شود. کاهش مالیات‌ها و مقررات، افزایش ۴.۷ درصدی دستمزد ربع تنگدست کارگران و شکستن رکورد ۳۰ ساله اعتماد مشاغل خرد از این جمله است. وی با محدود ساختن مهاجرت آنچه را که رأی‌دهندگانش می‌خواستند، داد.

نویسنده در ادامه این نوشتار به آسیب‌های دوران ریاست جمهوری ترامپ پرداخت و نوشت: ترامپ در چهار سال گذشته بارها حرمت ارزش‌ها، اصول و آدابی که آمریکا را بهشتی برای مردمش و راهنمایی برای جهان ساخته نگاه نداشت و هرگز به دنبال آن نبود که نماینده اکثریت آمریکائی‌هایی باشد که به او رأی ندادند.

شگفت‌انگیزترین خصیصه دوران ریاست جمهوری ترامپ حقیر شمردن حقیقت است. تمامی سیاستمداران دروغ می‌گویند ولی دولت او «واقعیات بدیل» را به آمریکا ارائه کرده است.

حزب گرایی و دروغگویی رسوم و قواعد را تضعیف می‌کنند. در مسئله کووید ۱۹ ترامپ فرصت داشت تا مردم کشورش را حول واکنشی سازمان‌یافته متحد سازد و متعاقب آن مانند سران دیگر کشورها برنده انتخابات شود. در عوض او فرمانداران دموکرات به چشم رقیب یا گوشت قربانی می‌دید.

در ادامه این مقاله آمده است: چهار سال دیگر از رئیس‌جمهوری بدسابقه چون ترامپ تمامی این لطمات را تعمیق کرده و آنها را افزایش می‌دهد. در سال ۲۰۱۶ رأی‌دهندگان آمریکایی نمی‌دانستند که به چه رأی می‌دهند. اکنون می‌دانند. بایدن نخواهد توانست عداوت تلخی را که دهه‌هاست در آمریکا افزایش می‌یابد پایان دهد ولی می‌تواند راهی به سوی آشتی ایجاد کند.

نویسنده در توصیف ویژگی‌هایی که بایدن را رئیس‌جمهوری مناسب آمریکا می‌سازد نوشت: او چندجانبه گراست و کمتر از ترامپ به دنبال تقابل است ولی عزم و اراده بیشتری دارد.

جمهوری‌خواهان نگرانند که بایدن ضعیف و مسن اسب تروایی برای چپ تندرو باشد. درست است که بخش تندرو حزب دموکرات پرشور و فعال است اما او و معاونش کامالا هریس در دوران تبلیغات انتخاباتی نشان دادند که می‌توانند تندروها را مهار کنند.

پیروزی قاطع حزب دموکرات می‌تواند به سود جمهوری‌خواهان نیز باشد. جمهوری‌خواهان ضد ترامپ استدلال می‌کنند که ترامپیسم به هیچ اصولی پایبند نیست و حزب آنان به یک رنسانس نیاز داشته و باید ترامپ را قاطعانه طرد کرد.

اگر بایدن انتخاب شود نمی‌توان موفقیت را تضمین کرد ولی او با وعده نوسازی قدم به کاخ سفید خواهد گذاشت.

ارسال نظر