کد خبر 474364

حمایت آمریکا از آغاز گفتگوها میان اسرائیل و لبنان

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که مقامات واشنگتن از آغاز گفتگوها بر سر مرزهای دریایی بین اسرائیل و لبنان حمایت می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری درباره لبنان گفت: «آمریکا از آغاز مذاکرات بین اسرائیل و لبنان حمایت می‌کند که هدف از آن، دستیابی به توافق بر سر مرزهای دریایی است. این دیدار تاریخی با میانجی گری آمریکا صورت گرفت و میزبانی آن بر عهده یان کوبیس- هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان- خواهد بود».

وی افزود: «به درخواست هر دو طرف، شِنکر دستیار وزیر خارجه و دِروشر سفیرمان را برای میانجی گری و تسهیل گفتگوهای آغازین اعزام کردم. ما متعهدیم که کمک کنیم این گفتگوها موفقیت آمیز باشد».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «دولت ترامپ از امنیت و رفاه شرکای مان در خلیج (فارس) به گونه‌ای حمایت کرده است که هیچ دولت دیگری در تاریخ چنین کاری نکرده است. امروز من این افتخار را داشتم که میزبان نخستین گفتگوی راهبردی آمریکا- سعودی باشم همانطور که من میزبان گفتگوی قطر در تاریخ ۱۴ سپتامبر بودم. مشتاقم که نظیر همین کار را برای شرکای اماراتی در تاریخ ۲۰ اکتبر انجام دهم».

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این نشست خبری با طرح ادعائی مضحک مدعی شد: «با وزیر خارجه سعودی درباره مسائل امنیتی، منطقه‌ای و رفتارهای ایران گفتگو کردم. ایران، منطقه و عربستان را تهدید می‌کند!»

وی در ادامه اضافه کرد: «امیدوارم که عربستان سعودی موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل را همانند اقدام بحرین و امارات بررسی کند».

پمپئو با اشاره به بحران قره باغ نیز از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست تا مقررات آتش بس را رعایت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر