کد خبر 472654

چند ساعت پس از اظهارات «رابرت ابرایان»

ترامپ: نظامیان آمریکایی باید تا کریسمس افغانستان را ترک کنند

پس از آنکه مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد تا اوایل سال آینده میلادی شمار نیروها در افغانستان به ۲۵۰۰نفر کاهش می‌یابد ترامپ گفت که همه نظامیان آمریکایی باید تا کریسمس افغانستان را ترک کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، چند ساعت پس از اظهارات «رابرت ابرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه شمار نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان تا اوایل سال 2021 میلادی به 2500 نفر کاهش می‌یابد، دونالد ترامپ در توئیتی تصریح کرد که همه نیروهای این کشور باید تا کریسمس افغانستان را ترک کنند.

ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی پیش از این اعلام کرده بودند که شمار نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان تا انتخابات ماه نوامبر به 4 تا 5 هزار نفر کاهش خواهد یافت و کاهش بیشتر از این سطح به شرایط افغانستان وابسته است.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتی تصریح کرد: «ما باید شمار کمی از مردان و زنان شجاع باقیمانده خود را که افغانستان خدمت می‌کنند را تا کریسمس به خانه بازگردانیم.»

کارشناسان بر این باورند که اظهارات ترامپ و اعلام خروج نیروها بدون در نظر گرفتن شرایط موجود در افغانستان موضع دولت افغانستان در مذاکره با طالبان را بیش از پیش تضعیف می‌کند.

ماه گذشته «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و نیز معمار توافقنامه قطر گفته بود که پس از کاهش سطح نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان به 4500 نفر، آمریکا بار دیگر شرایط را مورد ارزیابی قرار داده و سپس درباره اقدامات بعدی تصمیم خواهد گرفت.

آمریکا و طالبان 10 اسفند سال 1398 نیز پس از 11 دور مذاکرات مستقیم که حدود یک و نیم سال زمان برد توافق صلح با یکدیگر را به امضا رساندند که براساس آن آمریکا متعهد شد تا مشروط به پایبندی طالبان به توافق همه نیروهایش را تا ماه می سال 2021 از افغانستان خارج کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر