کد خبر 472596

افزایش ذخایر طلای بانک‌های مرکزی؛

روند دوری از دلار در جهان ادامه دارد

بانک آمریکا (BoA) اعلام کرد دوری از دلار همچنان ادامه دارد ولی هیچ ارزی در دنیا تا حالا از این شرایط سود نبرده است. در عوض بسیاری بانک‌های مرکزی به طلا روی آورده و دارایی‌های خود از این فلزات گرانبها را افزایش داده‌اند.

به گزارش راشاتودی، اطلاعات جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد روند دوری از دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی از سرگرفته شده و سهم ارز آمریکا در ذخایر جهانی به شدت رو به کاهش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، در حالی که سهم دلار آمریکا در سه ماهه اول 2020 یعنی در مراحل اولیه همه‌گیری ویروس کرونا افزایش یافته بود، ولی روند دو ساله سقوط آن در سه دوم دوباره آغاز شد. سهم یورو از ذخایر جهانی کمی افزایش یافته و سهم ین ژاپن پایین آمده‌است. این اطلاعات همچنین نشان می‌دهد ذخایر یوان چین و برخی ارزهای دیگر در سه ماهه دوم سال جاری میلادی افزایش یافته‌است.

 بانک آمریکا (BoA) در گزارش خود اعلام کرد دوری از دلار همچنان ادامه دارد. طبق اطلاعات این بانک، سهم دارایی‌های آمریکا در ذخایر جهان تا 61.8 درصد کاهش یافته که بیشتر از حد انتظار آن بر اساس تغییرات ارزش ارز خارجی، اوراق قرضه و سهام است.

بانک آمریکا همچنین اعلام کرد هیچ ارزی در دنیا تا حالا از این شرایط سود نبرده است. در عوض بسیاری بانک‌های مرکزی به طلا روی آورده و دارایی‌های خود از این فلزات گرانبها را افزایش داده‌اند. تقاضای طلای بانک‌های مرکزی در سال گذشته میلادی برابر با 650.3 تن بود که کمی تا رکورد خرید خالص 656.2 تن در 2018 فاصله داشت.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، بالاترین رکورد خرید سالانه طلا توسط بانک‌های مرکزی از زمان لغو قابلیت تبدیل دلار به طلا در 1971 مربوط به سال 2018 بوده است.

 متخصصان می‌گویند روسیه و چین اصلی‌ترین کشورهای پیش‌برنده سیاست دوری از دلار هستند که بیش از پیش بر ذخایر طلای خود اضافه کرده و سهم دلار را از ذخایر خود کاهش می‌دهند. این دو کشور سردمدار هدایت جهان برای بازگشت به استاندارد طلا هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر