کد خبر 472409

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

استرالیا؛ هفتمین زیست‌بوم استارتاپی برتر جهان/ اختلاف زمانی؛ چالش شرکت‌های استرالیایی

بر اساس آخرین رتبه‌بندی موسسه StartupBlink، استرالیا به عنوان پیشگام کشورهای منطقه آسیا–پاسفیک در حوزه نوآوری، در رتبه هفتم برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار گرفت. در همین رابطه، سیدنی با سقوط ۱۲ پله‌ای نسبت به سال گذشته، از جمع بیست شهر استارتاپی برتر جهان خارج شد.

اقتصاد آنلاینسجاد رفیع؛ بر اساس رتبه‌بندی موسسه StartupBlink در سال 2020، استرالیا در رتبه هفتم برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان قرار دارد. در این فهرست که بر اساس سه مولفه تعداد استارتاپ‌ها، عملکرد استارتاپ‌ها و محیط کسب‌وکار شرکت‌های استارتاپی تنظیم شده است، استرالیا از حیث تعداد شرکت‌ها و میزان موفقیت‌ آن‌ها به ترتیب در رتبه‌های چهارم و چهاردهم جهان قرار گرفته است.

در این زمینه بخوانید

سرمایه‌گذاری استارتاپی منطقه به ۷۰۴میلیون دلار رسید

رتبه نهم مسکو در میان برترین زیست‌بوم‌های استارتاپی جهان

مهم‌ترین ریسک‌های کسب و کار در پاییز ۱۳۹۹

جایگاه هفتم استرالیا در این فهرست در حالی است که استرالیایی‌ها در سال گذشته میلادی پس از کشورهای آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و کانادا موفق به کسب جایگاه پنجمین زیست‌بوم استارتاپی برتر شده بودند. در همین رابطه، در ادامه به بیان برخی از تغییرات رخ داده در وضعیت شهرهای استرالیایی در این رتبه‌بندی نسبت به سال گذشته میلادی خواهیم پرداخت.

•    سقوط 12 پله‌ای سیدنی و قرار گرفتن آن در رتبه 31 برترین شهرهای استارتاپی جهان.

•    رتبه 40 ملبورن در فهرست پس از تنزل 5 پله‌ای آن نسبت به سال گذشته.

•    صعود 9 پله‌ای شهر بریزبین و کسب جایگاه 78 فهرست.

•    قرار گرفتن کانبرا در رتبه 207 برترین شهرهای استارتاپی پس از سقوط 7 پله‌ای آن نسبت به سال 2019.

در همین رابطه، نقش بی بدیل حمایت‌های دولت استرالیا و همچنین توجه ویژه دانشگاه‌ها و مراکز علمی این کشور به فعالیت‌‌های دانش‌بنیان در تحقق این دستاورد، غیر قابل انکار است. اقداماتی که منجر به تربیت تعداد زیادی از نیروی کار ماهر و متخصص، ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و ارتباطی پیشرفته و برقراری نظام تامین مالی کارآمد در این کشور شده است. با این حال، یکی از چالش‌های عمده پیش روی فعالان حوزه نوآوری و استارتاپ در استرالیا، اختلاف زمانی قابل توجه این کشور با آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته جهان است. مساله‌ای که فرایند فروش و بازاریابی و همچنین همکاری شرکت‌های استرالیایی با همتایان بین‌المللی خود را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از کارشناسان، بهترین راه مواجهه با این چالش را تلاش دولتمردان و شرکت‌های استرالیایی در جهت افزایش محبوبیت و برندسازی محصولات این کشور در بازارهای جهانی می‌دانند. در همین رابطه، شواهد موجود نیز حاکی از تبدیل برخی شرکت‌های استرالیایی به برندهای جهانی است که از آن جمله می‌توان به شرکت‌های Canva و Atlassian اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر