کد خبر 472310

بر اساس آخرین آمار؛

ترمز تورم ترکیه کشیده شد

نرخ تورم ترکیه نسبت به ماه قبل تقریبا بدون تغییر باقی ماند.

به گزارش دیلی صباح، تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر به ۱۱.۷۵ درصد رسید که ۰.۰۲ درصد کمتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و یکی از بالاترین تورم ثبت شده این کشور طی چهار ماه اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۴.۹۵ درصد بوده است و پس از این بخش نیز، حمل و نقل با ۱۲.۹۵ درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لباس و پوشاک با ۶.۹۱ درصد و رستوران و هتلداری با ۱۰.۹۲ درصد بوده است.

 از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت‌ها در ماه سپتامبر خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب خواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با ۰.۲۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۱۰.۵۱ درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده پنج ماه اخیر محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه سپتامبر ۰.۸۴ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۰۲ درصد کمتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر