کد خبر 470212

برای چهارمین ماه متوالی شکل گرفت:

افزایش سود بخش صنعتی چین

سود تولیدکنندگان صنعتی چین برای چهارمین ماه پیاپی در ماه آگوست افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  براساس آماری که روز یکشنبه اداره آمار این کشور منتشر کرد، تداوم سودآوری این شرکت‌ها عمدتا به‌دلیل روند رو به رونق قیمت کالاها و تجهیزات تولیدی بوده است. در این رابطه با افزایش تقاضا، معرفی بسته‌های مالی حمایتی دولت و رونق انعطاف‌پذیر و شگفت‌آور صادرات، اقتصاد چین به تدریج دوره رونق خود را دنبال می‌کند.

 براساس آمارهای روز یکشنبه، سود شرکت‌های صنعتی چین در ماه آگوست با رشد سالانه ۱/ ۱۹ درصدی به ۶۱۲ میلیارد یوآن (۸/ ۸۹ میلیارد دلار) رسید. این افزایش قابل‌توجه که برای چهارمین ماه متوالی است که ادامه دارد، با نرخ رشد ۶/ ۱۹ درصدی ماه جولای مقایسه می‌شود. با این حال تشدید تنش‌ میان واشنگتن و پکن و به‌دنبال آن تیرگی چشم‌انداز تجاری جهان،‌ سودآوری این شرکت‌های صنعتی با برخی فشارهای خارجی مواجه ساخته است. بنابر گفته ژو هُنگ، یکی از مقامات ارشد اداره آمار چین، سود تولیدکنندگان موادخام نیز در ماه آگوست افزایش ۵/ ۳۲ درصدی یافت، افزایشی که در ماه جولای روی نرخ ۷/ ۱۴ درصد ایستاده بود. این رشد عمدتا ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی برخی کالاها همچون نفت خام و سنگ آهن بوده است. در این میان سودآوری تولیدکنندگان تجهیزات عمومی هم افزایش ۳۷ درصدی در ماه آگوست یافت، دوره‌ای که در آن فروش ماشین‌آلات الکترونیک افزایش ۳/ ۱۳ درصدی را به ثبت رساند. گفتنی است فعالیت کارخانه‌های بزرگ به خاطر کاهش قابل‌توجه تقاضای بازار و محدودیت‌های مالی با سرعت آهسته‌تری نسبت به کسب‌وکارهای کوچک رشد کرد.

طیف گسترده‌ای از شاخص‌های اقتصادی نیز سندی دیگر از روند رو به رونق فعالیت‌های صنعتی ارائه می‌کنند. دولتمردان چینی برای رونق مجدد اقتصاد این کشور از بحران کرونا، طیف گسترده‌ای از اقدامات را در دستور کار قرار دادند، از کاهش نرخ‌های مالیات و عوارض گرفته تا اعطای مهلت قانونی برای بازپرداخت بدهی‌ها.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر