کد خبر 469860

در صورت شکست در انتخابات؛

ترامپ از قدرت کناره‌گیری می‌کند؟

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیش بینی کرده است که دونالد ترامپ در صورت شکست در انتخابات نوامبر، از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا پیش‌بینی کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده در صورت شکست در انتخابات نوامبر، از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد.

پیش از این برخی نگرانی‌ها مطرح شده بود که ترامپ حتی در صورت شکست در انتخابات نیز قصد دارد قدرت را حفظ کند.

بایدن در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی، گفت: تلاش‌های ترامپ برای ایجاد شک و تردید در روند دموکراتیک با طرح مسئله تقلب در انتخابات، به‌خصوص از طریق رأی‌گیری پستی، یک اقدام عادی وی برای منحرف کردن افکار عمومی است.

بایدن افزود: تصور می‌کنم در انتخابات 3 نوامبر باید به صدای همه مردم این کشور گوش کرد. همه صداها باید شنیده شود. ما انتخاباتی خواهیم داشت که مانند رأی‌گیری های قبلی خواهد بود و او قدرت را ترک خواهد کرد.

اظهارات بایدن در حالی است که ترامپ حاضر نشده است نسبت به انتقال مسالمت‌آمیز و آرام قدرت در صورت شکست در انتخابات نوامبر، تعهد دهد.

کایلی مک اینانی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: دونالد ترامپ نتایج یک انتخابات آزاد و منصفانه را قبول خواهد کرد.

مک اینانی حاضر به پاسخ دادن مستقیم به این سؤال نشد که "آیا نتایج انتخابات تنها زمانی مشروع خواهد بود که ترامپ پیروز شود؟".

وی تنها گفت: رئیس‌جمهور عزم و اراده مردم آمریکا و یک انتخابات آزاد و منصفانه را قبول خواهد کرد.

کاخ سفید بارها با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر از طریق رأی‌گیری پستی مخالفت کرده است.

ترامپ پیش از این در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره انتقال آرام و مسالمت‌آمیز قدرت در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر گفت: هیچ‌گونه پایبندی و تعهدی برای انتقال آرام قدرت وجود ندارد. باید ببینیم چه می‌شود، ما می‌خواهیم از شر آنها خلاص شویم و انتقال قدرت نخواهیم داشت... تداوم قدرت خواهد بود.

بایدن در ادامه همچنین ترامپ را به سکوت در برابر آلکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس متهم کرده است.

وی از ترامپ به‌خاطر آنچه سرکوب اعتراضات دموکراتیک در بلاروس توصیف کرده، انتقاد نموده است.

از زمان اعلام پیروزی لوکاشنکو در انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس، بیش از 12هزار نفر بازداشت شده‌اند و صدها نفر هنوز در زندان هستند.

بایدن با انتشار بیانیه‌ای از معترضان بلاروسی حمایت کرد و خواستار احترام به آزادی بیان و برگزاری انتخابات مجدد شد.

وی همچنین از مقام‌های بلاروس خواست تا همه زندانیان سیاسی را آزاد کنند.

وی افزود: ترامپ تاکنون حاضر نشده علیه اقدامات لوکاشنکو صحبت کند و هیچ حمایت شخصی‌ای از جنبش دموکراسی‌خواه مردم بلاروس انجام نداده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر