کد خبر 468268

ترامپ: کرسی خالی دیوان عالی را با یک «زن» پر می‌کنم!

رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد یک زن را برای تصاحب کرسی خالی دیوان عالی معرفی کند تا به این ترتیب هم رای قشر مؤنث را برای خود تضمین کند و هم ترکیب دیوان را به نفع حزب جمهوریخواه تغییر دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر،  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مدعی است که به‌رغم مخالفت دموکرات‌ها، طی هفته آتی، یک زن را برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی این کشور، نامزد خواهد کرد.

وی همچنین گفت که گزینه مورد نظر او، زنی مستعد و شجاع خواهد بود.

اما رئیس جمهور آمریکا از این هم پیشتر رفت و افزود: او باید یک زن باشد؛ چراکه من زن‌ها را به مراتب بیشتر از مردها دوست دارم- ابراز نظری که می‌تواند حاکی از تلاش او برای تبرئه خود از اتهام زن‌ستیزی باشد به ویژه آنکه اخیراً، یک شاکی جدید به پرونده سوء‌استفاده‌های جنسی او افزوده شده است.

روز گذشته، «راث بیدر گینسبرگ» یکی از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا در سن ۸۷ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان، فوت کرد.

مرگ وی از آن بابت حائز اهمیت است که یکی از ۴ قاضی دموکرات این مرجع قضایی نیز بود و به این ترتیب، انتظار می‌رفت که خیلی زود، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای تغییر ترکیب دیوان به نفع حزب جمهوریخواه، خیز بردارد.

همزمان، «میچ مک کانل» رئیس اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا ابراز امیدواری کرده که نامزد مورد نظر ترامپ از حمایت کنگره برخوردار شود.

این در حالی است که «چاک شومر» رئیس اقلیت دموکرات سنا می‌گوید کرسی شماره ۹ دیوان عالی آمریکا باید تا زمان برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ و روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید خالی بماند. جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات آمریکا نیز با شومر هم عقیده است و باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم نظر مشابهی دارد.

هم‌اکنون پنج تن از قضات دیوان عالی آمریکا جمهوریخواه هستند و این دست ترامپ را برای اعمال تغییرات به نفع خود باز گذاشته حال آنکه اضافه شدن یک قاضی جمهوریخواه دیگر به این ترکیب، از این هم بیشتر خوشایند وی خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر