کد خبر 463210

رییس تازه وارد بانک مرکزی انگلیس

احتمال کاهش نرخ بهره به زیر صفر در انگلستان

رییس تازه وارد بانک مرکزی انگلیس با اشاره به اینکه این نهاد همچنان ابزار قدرتمند در اختیار دارد از احتمال کاهش نرخ بهره به زیر صفر خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبِنا، «اندرو بیلی» که دوران تصدی خود را از مارس آغاز کرد، رد جریان سخنرانی خود در گردهمایی مجازی فدرال رزرو در کانزاس سیتی تاکید کرد که او و همکارانش به نرخ بهره منفی به عنوان ابزاری محتمل در راستای تقویت رشد اقتصادی نگاه می کنند آن هم در برهه ای که نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته در سطوح بسیار پایینی قرار دارد.

بیلی در ادامه گفت: بانک مرکزی روشن کرده است که در جعبه ابزار آن، ابزارهای دیگری همچون نرخ بهره منفی وجود دارد. دستمان خالی نیست.

بانک‌های مرکزی سراسر جهان همچون بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را به زیر صفر کاهش داده و هدف آنان از این کار برحذر داشتن بانک‌ها از انباشتن نقدینگی خود در بانک های مرکزی و ترغیب آنان به اعطای وام بیشتر بوده است.

در سوی دیگر، مقامات فدرال رزرو همواره اتخاذ چنین سیاستی را رد کرده‌اند؛ به اعتقاد آنان در موثر بودن چنین ابزاری ابهام داشته و فکر می‌کنند نرخ بهره منفی در آمریکا جواب نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری