کد خبر 461918
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی تشریح کرد؛

پیشنهاد جدید سئول برای پرداخت بدهی ۷.۵میلیارد دلاری ایران

سئول که تاکنون به بهانه‌های مختلف از پرداخت طلب نفتی ایران خودداری کرده، به گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره‌جنوبی این بار پیشنهاد ارسال تجهیزات پزشکی در ازای بخشی از بدهی‌ها به ایران را مطرح کرده که البته هنوز تهران به آن پاسخ مثبت نداده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «حسین تنهایی»  با اشاره به اینکه مبادلات تجاری با کره‌جنوبی به عدد صفر نزدیک شده است، تصریح کرد: با توجه به پرداخت نکردن بدهی‌ها و برخی کارشکنی‌های این کشور در برخورد با ایران، اعتراض و پیگیری‌های ما منطقی است و باید به طور قطع به آن رسیدگی شود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی اظهار داشت: جلساتی از سوی نهادهای مختلف دولتی و حتی اتاق بازرگانی ایران با سفیر و نمایندگان این کشور برگزار شده است و قول‌هایی نیز دریافت کردیم، اما تاکنون در عمل شاهد هیچ پیشرفتی نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه زمانی که مذاکرات به نتیجه نمی رسد باید اقدامات دیگری را در دستور کار قرار داد، خاطرنشان کرد: مباحثی مبنی بر شکایت ایران از کره جنوبی به مجامع بین‌المللی برای دریافت بدهی‌ها نیز مطرح شده است که در صورت ادامه این وضعیت باید از این طریق به دنبال دریافت حق خود باشیم.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی در خصوص میزان بدهی نیز گفت: رقم بدهی حدود ۷.۵ میلیارد دلار برآورد شده که پیش از این مقرر شده بود ۵۰ میلیون دلار به صورت اقلام مورد نیاز بهداشتی و کالاهای اساسی به کشور برگردد که تاکنون محقق نشده است البته خبرهایی در خصوص تدوین قرارداد برای دریافت اقلام بهداشتی از کره جنوبی در ازای بدهی این کشور به ایران وجود دارد که بر اساس آن، اتاق بازرگانی با نهادهای مربوطه مذاکراتی را انجام داده تا از مسیرهای مشخص، کالاهای لازم به ایران برسد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی با بیان اینکه نوع کالاهای وارداتی از کره جنوبی از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است، تاکید کرد: مقرر شده تا ظرف دو هفته آینده این قرارداد از سوی ایران تدوین و بعد از امضا برای تسویه بدهی‌ها اجرایی شود.

بعد از ارسال نخستین محموله پرشکی شامل ۵۰۰ هزار دلار دارو و کالای پزشکی از کره جنوبی به ایران در اواخر ماه مه سال جاری، چندی پیش خبرگزاری رسمی کره جنوبی (یونهاپ) گزارش داد که به دنبال نخستین صادرات به تهران مقامات سئول قرار است در مورد گسترش تجارت و صادارت کالاهایی مانند تجهیزات پزشکی مذاکراتی را به صورت آنلاین با مقامات ایرانی انجام دهند که بر روی چگونگی مطابقت پرداخت بدهی با ارسال اقلام بهداشتی متمرکز است.

در همین راستا وزارت امور خارجه در اطلاعیه ای اعلام کرد که در دو سال گذشته، تامین دسترسی به منابع مالی بانک مرکزی در کره، دستور کار اصلی و محوری بوده و در این راستا، علاوه بر پذیرش فرستاده ویژه این کشور، ده‌ها ملاقات در تهران و سئول با مقامات کره‌ای انجام شده است اما در حال حاضر طرح دعوی علیه بانک‌های متخلف کره‌ای در محاکم صالحه از سوی نهادهای ذیربط در دست پیگیری است.

همچنین «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده‌ایم بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم. کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا دو میلیون دلاری نیست.

پس از انتشار این اخبار از سوی کره جنوبی و واکنش قاطع وزارت خارجه و بانک مرکزی ایران در روزهای گذشته خبری از گمرک منتشر شده که ایران و کره جنوبی برای گفت و گو درباره صادرات تجهیزات و دارو، تشریفات تجاری و استمرار همکاری ها بین دو کشور نشست مجازی خواهند داشت که در آن همکاری های طرفین در شرایط همه گیری کرونا مورد بررسی قرار می گیرد و نمایندگانی از وزارتخانه های خارجه، بهداشت، صنایع، بازرگانی و دیگر نهادهای مرتبط کره جنوبی و نمایندگانی از وزارت بهداشت و امور خارجه ایران  شرکت دارند.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای ضمن تایید برگزاری این نشست تصریح کرده است: ما به رایزنی با شرکت ها و موسسات ذی ربط در زمینه همکاری با ایران ادامه می دهیم تا از آنها برای بازگشت به بازار ایران حمایت شود و بتوانند در زمینه اقلام بهداشتی و پزشکی با ایران همکاری نزدیک داشته باشند.

ارسال نظر