کد خبر 461520

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا:

نمی‌توان از برجام خارج شد و به دنبال مزایای آن بود

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا اعلام کرد نمی‌توان از برجام خارج شد و سپس به دنبال مزایای آن بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در پیامی توییتری در واکنش به تلاش آمریکا برای فعال‌کردن مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نوشت: نمی‌توان از برجام خارج شد و سپس به دنبال مزایای آن بود.

شب گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، خواستار فعال‌سازی مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران ظرف ۳۰ روز شده بود.

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا افزود شعار نخست آمریکا در واقع به آمریکای تنها تبدیل شده است و یکجانبه‌گرایی در سیاست خارجی بیش از آنکه ایران را منزوی کند؛ آمریکا را به انزوا کشانده است.

آمریکا که پیش از این نتوانست اجماعی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ایجاد کند، روز پنج‌شنبه از فعال‌کردن مکانیزم ماشه خبر داد.

اقدام اخیر آمریکا موجب انتقاد رقبا و شرکای واشنگتن شده است. چین، روسیه و اتحادیه اروپا تاکید کردند که اقدام آمریکا در فعال‌کردن مکانیزم ماشه، غیرقانونی است، چراکه واشنگتن دیگر در توافق برجام حضور ندارد و نمی‌تواند به بندی که در توافق برجام هست مراجعه کند.

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس مخالفت خود را با درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه اعلام و نامه‌ای در این باره به سازمان ملل ارسال کردند.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد آمریکا نمی‌تواند از سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام استفاده کند، چرا که از این توافق خارج شده است. 

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی پیامی در حساب توییتری خود تاکید کرد که آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند مکانیزم ماشه را فعال کند.

پکن نیز اعلام کرد که اصلا مکانیسم ماشه علیه ایران فعال نشده، چراکه آمریکا صلاحیت فعال‌کردن آن را ندارد. فعال شدن مکانیزم ماشه می‌تواند نهایتا منجر به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پیش از توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری