کد خبر 461094
آسوشیتدپرس در گزارشی مطرح کرد؛

دردسر تحریم دوباره ایران برای سازمان ملل

ایالات متحده پس از شکست سهمگین و سخت در شورای امنیت، اکنون قصد دارد از سازمان ملل بخواهد تحریم‌ها علیه ایران را مجدداً اعمال کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تحلیلگران سیاسی بر این باورند که اقدام آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران موجب انزوای بیشتر دولت ترامپ و وقوع بحران اعتبار در سازمان ملل خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، تحریم‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای 2015 کاهش یافت ولی ترامپ دو سال قبل از این توافق خارج شد. آمریکا هفته گذشته نتوانست تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را در شورای امنیت به‌تصویب برساند و اکنون یک حمله دیپلماتیک جدید را علیه تهران به‌راه انداخته است.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا قرار است پنجشنبه به نیویورک سفر کند تا به رئیس شورای امنیت اعلام کند ایالات متحده قصد فعال کردن مکانیسم ماشه در قطعنامه شورای امنیت را دارد. این مکانیسم به طرف‌های توافق هسته‌ای ایران اجازه می‌دهد خواستار بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل شوند.

این بار نیز مانند تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، روسیه و چین و سایر اعضای شورای امنیت از جمله فرانسه و بریتانیا با مکانیسم ماشه مخالفت کرده‌اند. شاید این مسئله موجب شود اعتبار و مشروعیت شورای امنیت به‌عنوان قدرتمندترین نهاد سازمان ملل به‌شدت با چالش روبه‌رو شود.

در این گزارش با اشاره به تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از طریق استناد به بندهای توافقی که از آن خارج شده نوشته است که استدلال‌های دولت ترامپ در این خصوص توسط روسیه، چین و کشورهای اروپایی مورد استهزا قرار گرفته است.

به‌نوشته آسوشیتدپرس حتی برخی از تندروترین سیاستمداران ضدایرانی در واشنگتن هم استدلال‌های دولت ترامپ در این خصوص را قبول ندارند.

آمریکا مدعی شده است که به‌عنوان یکی از طرف‌های اصلی و اولیه توافق هسته‌ای هنوز این حق را دارد که خواستار احیای تحریم‌ها علیه ایران شود، ولی سایر کشورهای حامی توافق هسته‌ای بر این باورند که آمریکا با خروج از این توافق عملاً این جایگاه را از دست داده است که بخواهد خواستار بازگشت تحریم‌ها شود.

ارسال نظر