کد خبر 459546

تورم آمریکا اوج گرفت

نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان سرانجام به یک درصد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح یک درصد رسید.

این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در هفت ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین به منفی ۱۲.۶ درصد رسیده است. پس از این بخش نیز حمل و نقل با تورم منفی ۳.۷ درصد دیگر عامل مهم کاهنده تورمی بوده است.  

از سوی دیگر اما بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه ژوییه مربوط به گروه مراقبت های درمانی بوده است که تورم ۵.۹ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش مواد غذایی با ۴.۱ درصد قرار دارد.  از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژوییه به ۱.۴ درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود ۰.۳ درصد بیشتر است.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه ژوییه با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

پس از ۱۲ سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال جاری منفی شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری