کد خبر 455491

نگرانی نسبت به بازیابی نامطمئن اقتصاد آمریکا؛

امیدهای اقتصادی رنگ می‌بازد؟

وزیر سابق خزانه‌داری آمریکا هشدار داده است، تاکنون روند ریکاوری اقتصادی با چنین نااطمینانی بالایی را ندیده است. لری سامرز که در دولت بیل کلینتون وزیر خز‌انه‌داری کاخ سفید بوده است، در مصاحبه با بلومبرگ ابراز نگرانی کرده است که در صورتی که کنگره اقدامات فوری و قدرتمندی را برای حمایت از اقتصاد این کشور برای خنثی کردن صدمات پاندمی کرونا انجام ندهد، این ریکاوری بیش از پیش نامطمئن و متزلزل خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ همچنین رئیس سابق دانشگاه هاروارد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت دوره زمانی بسته‌های حمایتی اشاره کرده است. سامرز تاکید کرده است که سیاست‌گذاران به جای تمرکز بر حجم بسته‌های اقتصادی باید نهایت دقت خود را درباره دوره زمانی این بسته‌ها به خرج دهند تا بتوانند با نرخ حمایت بهینه، به طور پایدار در ماه‌های پیش‌رو از اقتصاد در برابر صدمات پاندمی کرونا محافظت کنند.

همزمان با اظهارنظر وزیر خزانه‌داری سابق ایالات‌متحده، مقامات رسمی دولت ترامپ، از جمله استیون منوچین وزیر کنونی خزانه‌داری آمریکا با حضور در کپیتال هیل، ساختمان کنگره آمریکا، به مذاکره درباره بسته‌ حمایتی جدید پرداخته‌اند.

ریکاوری W شکل؟

سامرز همچنین درباره افزایش آمار مدعیان بیمه بیکاری هفته گذشته ایالات‌متحده، این موضوع را نشانه واضحی از کامل نشدن روند ریکاوری اقتصاد ارزیابی کرده است. این برای اولین بار است که بعد از ماه مارس، مجددا تعداد مدعیان بیمه بیکاری آمریکا افزایش پیدا کرده است. در همین راستا برخی از موسسات اقتصادی در هفته گذشته پیش‌بینی کرده‌اند که احتمال دارد ریکاوری اقتصاد جهان به صورت W  شکل باشد. مفهوم این پیش‌بینی آن است که احتمال آن وجود دارد که مجددا اقتصاد جهان پس از بهبود نسبی ماه‌های اخیر وارد رکود جدیدی شود. برخی از پیش‌بینی‌ها زمان رکود احتمالی را پایان سال جاری میلادی یا ابتدای سال ۲۰۲۱ عنوان کرده‌اند و از طرفی برخی از اقتصاددانان بر این باورند که شاید رکود دوم شدیدتر از رکود اول باشد. در هفته‌های گذشته افزایش مجدد در تعداد مبتلایان به کرونا در بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، هند و برزیل سبب شده است تا برخی از فعالیت‌های اقتصادی مجددا به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل دربیاید. سامرز در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که باید بسیاری از افراد واکسینه شوند تا اوضاع اقتصادی به حالت نرمال خود بازگردد.

با وجود اینکه تاکنون دولت ترامپ و فدرال رزرو بسته‌های حمایتی بی‌سابقه‌ای را برای حمایت از اقتصاد کرونازده این کشور اجرا کرده‌اند، اما افزایش تعداد متقاضیان بیمه بیکاری و برخی از شاخص‌های دیگر نشان می‌دهد که روند ریکاوری اقتصاد آمریکا با آن سرعتی که پیش‌بینی می‌شد، به جلو نخواهد رفت. آمارهای ماه ژوئن در ابتدا خوش‌بینی‌های زیادی را درباره سرعت بالای ریکاوری اقتصاد آمریکا برانگیخته بود که اکنون در حال رنگ باختن است.

اهمیت دوره بسته حمایتی

سامرز معتقد است که تمرکز سیاست‌گذاران آمریکایی به جای حجم بسته حمایتی ضد کرونا، باید بیشتر روی طول دوره اثر این بسته‌ها متمرکز شود. سامرز، رئیس سابق دانشگاه هاروارد در این باره گفت: سیاست‌گذاران در اقدامی اشتباه تمرکز خود را بر حجم بسته حمایتی گذاشته‌اند و از طول دوره این بسته غافل شده‌اند و همین موضوع سبب خواهد شد تا آنها درباره نرخ جریان منابع حمایتی به اقتصاد توجه نکنند. سامرز در ادامه تاکید کرد اکنون اقتصاد آمریکا به ضربه‌های حمایتی پایدار برای ماه‌های متوالی نیاز دارد تا بتواند از این رکود عبور کند. سامرز که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ریاست شورای اقتصاد ملی (National Economic Council) آمریکا را بر عهده داشته است ابراز نگرانی کرد که درصورتی که کنگره آمریکا در تصویب بسته‌های جدید حمایتی تعلل کند، اقتصاد این کشور دچار رکود بزرگی در محرک‌های اقتصادی خواهد شد.

هفته گذشته ویلیام دادلی، رئیس سابق فدرال رزرو نیویورک نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود در صورتی که کنگره آمریکا حمایت‌های بیمه بیکاری را با یک برنامه جدید جایگزین نکند، اقتصاد آمریکا در بحران کنونی بیش از پیش صدمه خواهد خورد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری