کد خبر 455246

شورش میلیاردرهای جمهوری‌خواه علیه ترامپ

ثروتمندانی از جمهوری‌خواهان پیدا شده‌اند که خواستار کنار گذاشتن دونالد ترامپ از کاخ سفید هستند. به گزارش رویترز، جیمی توش که یک مزرعه غلات چند میلیون دلاری در تنسی را اداره می‌کند، جزو جمهوری‌خواهان دوآتشه به‌حساب می‌آید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ او از طرفداران قانون حمل اسلحه است، از مالیات پایین حمایت می‌کند و موافق بیشتر دستورالعمل‌های دولت ترامپ است. اما او قصد دارد که ثروت خود را این‌بار برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر هزینه کند. توش ۷۰ ساله می‌گوید: «من با ۸۰ درصد کارهای دونالد ترامپ موافق هستم اما نمی‌توانم با یک دروغگو کنار بیایم.»

توش یکی از روزافزون ثروتمندان محافظه‌کار آمریکایی است که ترامپ را تهدیدی برای دموکراسی و سلامت حزب جمهوری‌خواه می‌بیند. آنها قرار است در روز سوم نوامبر به جو بایدن، معاون پیشین رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در دوران باراک اوباما رای بدهند.

چند کمک‌کننده مالی از میلیاردرها و میلیونرها در پروژه موسوم به لینکلن، به برجسته‌ترین مخالفان ترامپ تبدیل شده‌اند و این دسته در گفت‌وگو با رویترز می‌گویند که جمهوری‌خواهان منتخب باید به‌دلیل به‌وجود آوردن ترامپ و ترامپیسم تنبیه شوند. برخی از این افراد مولتی‌میلیاردر در شرایط فعلی حاضرند که جمهوری‌خواهان آسیب‌پذیر را کنار بگذارند و کرسی‌ها را به دموکرات‌ها هبه کنند.

پول این میلیاردرها به شکل بی‌سابقه‌ای وارد کارزاری شده که به‌دنبال برکنار کردن رئیس‌جمهور مستقر است. این نشانه آن است که ترامپ برخی از جمهوری‌خواهان را به‌دلیل واکنش‌ به مسائلی همچون ویروس کرونا، جنبش تبعیض نژادی و اعتراض‌های سراسری با حزب بیگانه کرده است. به اعتقاد این دسته، اقدامات ترامپ موجب دوقطبی شدن جامعه آمریکایی شده است.

جمهوری‌خواهان طرفدار رویکرد «بدون ترامپ» نتوانستند در سال ۲۰۱۶ مانع صعودش در عالم سیاست شوند و با ورود ترامپ به حزب این دسته از جمهوری‌خواهان به افراد در حاشیه تبدیل شدند. اما استراتژیست‌های هر دو حزب بر این باورند که نتیجه انتخابات امسال می‌تواند متفاوت باشد. کارن فینی، یک استراتژیست دموکرات و سخنگوی کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ می‌گوید: «وجه تمایز سال ۲۰۲۰ که در سال ۲۰۱۶ دیده نشد، میزان پولی است که علیه ترامپ به کار گرفته شده است.»

 او می‌افزاید: «شمار افرادی که تمایل دارند آشکارا پول خود را برای شکست ترامپ به کار گیرند روز افزون است. من تا حالا در این مقیاس ندیده‌ام.»

افزون بر پروژه لینکلن که با حمایت جمهوری‌خواهان پیش می‌رود و قصد دارند تا از بایدن حمایت کنند، یک گروه بزرگ دیگر کمیته مستقل از حزب تشکیل داده‌اند که عمدتا جزو صدها نفری هستند که در دولت جورج بوش فعالیت می‌کردند یا اینکه عضو نیروهای امنیتی آمریکا بوده‌اند. این گروه اخیر نیز قصد دارند تا امکانات خود را برای شکست ترامپ بسیج کنند. البته به غیر از بدبینان و مخالفان ترامپ، هنوز ترامپ از حمایت ۹۰ درصدی سایر گروه‌های جمهوری‌خواه برخوردار است. فقط در ماه ژوئن، کارزار انتخاباتی ترامپ توانست ۲/ ۵۵ میلیون دلار کمک دریافت کند. این در حالی است که رقیب آنها در پروژه لینکلن توانسته است از ماه دسامبر، از زمان تاسیس خود ۲۰ میلیون دلار کمک دریافت کند.

با این حال تحلیلگران می‌گویند با نزدیک شدن به انتخابات، جمهوری‌خواهان بریده و مستقل‌ها می‌توانند تغییرات شگرفی را در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر رقم بزنند. توش که ۱۱ هزار دلار به پروژه لینکلن کمک کرده، گفته که ممکن است به سایر جمهوری‌خواهان مخالف ترامپ نیز کمک کند.  او تصریح می‌کند: «من تصمیم گرفته‌ام تا زمانی که ترامپ نرفته است از هیچ نامزد جمهوری‌خواهی حمایت نکنم.»

کسانی که در پروژه لینکلن حضور دارند مانند کریستون والتی، وارث والمات در سال‌های اخیر به دموکرات‌ها کمک کرده است. اندی ردلیف، یکی دیگر از میلیاردرهای آمریکایی که عضو انجمن فدرالیست‌های محافظه‌کار است نیز به این پروژه کمک کرده است. از دیگر افراد می‌توان به سیدنی جانسما جونیور اشاره کرد که مدیر اجرایی شرکت نفت و گاز میشیگان است که سالیان سال به جمهوری‌خواهان کمک مالی می‌کرده است.

در پروژه لینکلن، با ساخت تبلیغات ضدترامپ، به برنامه‌های رئیس‌جمهور مستقر درباره مبارزه با ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی، مکرر حمله شده است. تبلیغات یاد شده توسط جیمی سیگل، یک دموکرات ساخته شده است که در سال ۲۰۰۸ در خدمت کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون بود. این کلیپ ضد ترامپ تاکنون میلیون‌ها بار دیده شده است.

ارین پرین،  سخنگوی کارزار انتخاباتی ترامپ درباره گروه‌های ضد ترامپ گفت: «این باتلاق است با این حال آنها در تلاش برای به زیر کشیدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده هستند.» او گفت که موقعیت رئیس‌جمهور مستقر به‌گونه‌ای است که بسیاری از روسای جمهور جمهوری‌خواه پیشین در خواب این میزان حمایت از خود را دیده‌اند.

البته این فقط جمهوری‌خواهان نیستند که جزو گروه‌های ضد ترامپ به حساب می‌آیند. پروژه لینکلن همچنین از تعداد زیادی دموکرات کمک مالی دریافت کرده است. برای مثال این پروژه کمک یک میلیون دلاری از استفن مندل از مدیران یکی از صندوق‌های بزرگ مالی کمک دریافت کرده است.

رید گالین، یکی از موسسان پروژه لینکلن که سال‌ها برای دولت بوش کار کرده است، می‌گوید که سنگ‌اندازی برای ترامپ تنها به خاطر نجات حزب نیست، کشور هم باید از شر او نجات پیدا کند.

ریدلیف، موسس صندوق مینه‌سوتا می‌گوید که بایدن اولین رئیس‌جمهور دموکراتی است که وی به او رای خواهد داد. ریدلیف که خود را «محافظه‌کار لیبرتارین» می‌خواند تاکنون به پروژه لینکلن ۳۵ هزار دلار کمک کرده است. او نیز همچون برخی دیگر از محافظه‌کاران با برکناری برخی سناتورهای جمهوری‌خواه که در ماه نوامبر به دنبال انتخاب مجدد هستند، موافق است. توش می‌گوید: «یک حس متناقض دارد.» او می‌افزاید: من در تمام طول عمر خودم جمهوری‌خواه بوده‌ام اما حالا مجبورم به یک دموکرات رای بدهم. حزب جمهوری‌خواه در طول این سه سالی که ترامپ رئیس‌جمهور شده، بسیار تغییر کرده است.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر