کد خبر 359124

بیمه کردن کارگر از روز اول آغاز به کار الزامی است

در صورتی که کارفرما در زمینه حق بیمه کارگران قصور کند، بیمه شده می‌تواند با اطلاع دادن به نزدیک ترین شعبه تقاضای خود را برای مراجعه بازرس اعلام کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، با تغییر شرایط حاکم بر بازار کار، کارفرمایان برای رسیدن به منافع مالی بیشتر اقدام به نادیده گرفتن حقوق کارگران می کنند. درحالی که کارگران یکی از اساسی ترین سرمایه های توسعه صنعتی کشور محسوب می شوند، باید مورد حمایت ویژه قراربگیرند. اما متأسفانه تا کنون چنین نشده است.

«قانون تأمین اجتماعی» نیز ازمهمترین منابعی است که حقوق و تکالیف کارگران و کارفرمایان را تشریح کرده  و به موضوع های مهمی از جمله «بیمه کارگران» پرداخته است. طبق ماده 1 همین قانون، یکی از وظایف سازمان تأمین اجتماعی انجام تعهدات موضوع قانون تأمین اجتماعی است.

 مزایای بازنشستگی یکی از دغدغه های اصلی کارگران است ، تنها راه رسیدن به این موضوع مسیر بیمه تأمین اجتماعی است. بنابراین یکی از دغدغه های همیشگی آنها این است که آیا کارفرمایان در خصوص ارائه فهرست حقوق و دستمزد، به وظیفه قانونیشان عمل میکنند و آیا حق بیمه ماهیانه را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت میکنند یا نه؟

کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند، اما به دلایلی همچون پرداخت حقوق کم و همچنین پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران خود را بیمه نمی‌کنند.در حال حاضر مشاهده می کنیم با وجود قوانین محکم در مسیر بیمه شدگان اما باز هم برخی کارفرمایان قوانین را زیر پا می گذارند و کارگران خود را به دلایلی مانند فراراز پرداخت سنوات و عیدی  بیمه نمی کنند.

این در حالی است که طبق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی، کارفرما موظف است تا پایان آخرین روز ماه بعد حق بیمه و اسامی بیمه شدگانش را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهد و در غیر این صورت جریمه می شود.

همچنین بر اساس بند الف ماده 4 قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند.در ماده 148 قانون کار نیز کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

بنابر این کلیه کارگاه ها و مشاغلی که تحت پوشش قانون کار قرار دارند، مشمول قانون تامین اجتماعی نیز می شوند. طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و موسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار گرفته اند.

هر کارگری (که مشمول قانون تأمین اجتماعی باشد) حق دارد از اولین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.هر فرد پس از آغاز بیمه‌پردازی می‌تواند از سازمان تأمین اجتماعی خدمات بیمه‌ای و درمانی را در چارچوب قوانین این سازمان مطالبه کند.

در صورتی که کارفرما در زمینه حق بیمه کارگران قصور کند، بیمه شده می‌تواند با اطلاع دادن به نزدیک ترین شعبه یا مرکز ارتباطات مردمی (1420) این سازمان، تقاضای خود را در خصوص مراجعه بازرس به محل کار اعلام کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • اکبری
  ۵ ۲

  سلام خسته نباشید من الان یک سالو نیم هست که پیک متوری هستم ولی من را بیمه نکردند میخواستم ببینم چیکار کنم

 • ناشناس
  ۵ ۰

  من ۶ساله بیمه نشدم وسنوات وعیدیمو ندادن امروز هم اخراج شدم میتونم شکایت کنم

 • محمدحسین مجیدی
  ۰ ۰

  سلام بنده مدت بیست پنج سال در کار خانه... اریا مشغول کار هستم کار فرماه گفت اگر قرداد را امضاه نکنید اخراج می شوید به این علت قرداد را امضاه کردم واکنون یک حقوق ناچیز یک تومان در یافت می کنم هنوز بیمه نشدم باید چه کنم به حق خود برسم تشکر؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تشکر از بر نامه خوب سایت ؟تشکر؟ متشکرم؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام چگونه باید مدت حضور چند سال را به بیمه رسان که اگر کار فرا متوجه شکایت شد ؟ کار گر را اخراج نکند یا اینکه اگر اخراج کرد کار گر بتواند به حق حقوق خود برسد کار فرما هرگز مدارک بایگانی حضور کار را در اختیار کارگر قرار نمی دهد؟ چگونه مدارک کار را باید در اختیار بیمه قرار دهم که بیمه حق کار گر را از کار فرماه بگیرد؟ تشکر؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام بازرسی بیمه جهت کارگران در شب انجام نمیشود؟ چرا یا اگر انجام شود ؟باید بازرس بیمه از تک تک جاها دیدن کند و نام کارگر را ثبت کند تا حق این عزیزان ضایع نشود؟ با تشکر خواستم بدانم برای کارگران شب کار چه اقدامی انجام جهت بازرسی صورت می گیرد از ناحیه شماه تا به حق حقوق خود برسن تشکر ؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری