کد خبر 326354

بیمه ماشین آلات کشاورزی تخفیف ۳۰ درصدی خورد

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور گفت که با رایزنی های صورت گرفته با بیمه مرکزی مقرر شد تا بیمه ماشین آلات کشاورزی با ۳۰ درصد تخفیف انجام شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کامبیز عباسی روز چهارشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی استانداردسازی ماشین آلات کشاورزی مازندران در ساری افزود: از آنجایی که خطر پذیری و میزان خسارت ماشین آلات کشاورزی کمتر از دیگر خودروها است، بیمه مرکزی با کاهش 30 درصدی حق بیمه، موافقت کرده است.

وی با اشاره به این که هم اکنون خوداتکایی تولید ماشین آلات و قطعات کشاورزی به 95 درصد رسیده است، افزود: تولید داخلی ماشین آلات سبب شد تا قیمت انواع قطعات کشاورزی تا 20 درصد نسبت به قیمت وارداتی پائین تر نیز عرضه شود.

عباسی توجه دولت تدبیر و امید به بخش مکانیزاسیون کشاورزی کشور را چشم گیر توصیف کرد و گفت: با حمایت همه جانبه دولت طی شش سال اخیر 30 درصد از کشت و 80 درصد از برداشت 550 هزار هکتار برنجکاری شمال که از مشقت ترین فعالیت های کشاورزی محسوب می شود، مکانیزه شده است.

وی کاهش و مدیریت مصرف نهاده های کشاورزی از جمله بذر، سموم، کودهای شیمیایی، کاهش هزینه تولید، افزایش درآمد، حفاظت از خاک و بهره وری آب را از مزایای مکانیزاسیون کشاورزی برشمرد و توضیح داد: امروز 75 درصد از کاشت و 95 درصد برداشت هشت میلیون و 200 هزار هکتاری گندمزارهای کشور نیز مکانیزه است.

عباسی گفت در پنج سال اخیر حدود هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات برای خرید انواع ماشین آلات کشاورزی داده شده و از جمله 97 هزار تراکتور، 2 هزار و 100 دستگاه ماشین برداشت غلات و هفت هزار دستگاه تراکتور باغبانی وارد کشاورزی کشور شده است.

وی ایجاد ردیف اعتباری مستقل بخش مکانیزاسیون کشاورزی را از مهمترین حمایت های دولت های یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و افزود: خط اول اعتباری در سال 1392 به میزان 750 میلیارد تومان ایجاد شد و خط دوم در سال 93 به میزان 800 میلیارد تومان ، خط سوم در سال 1394 به میزان هزار میلیارد تومان خط اعتباری چهارم در سال 1395 به مبلغ یک هزارو 200 هزار میلیارد تومان و پارسال به یک هزار و 500 میلیارد تومان و امسال نیز به 2 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی به مکانیزاسیون و نقش آن در حفاظت خاک به عنوان مهمترین بستر تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و بیان داشت: هم اکنون 2میلیون هکتار از زمین های کشاورزی کشور در قالب کشاورزی حفاظتی کشت و کار می شود یعنی فرسایش خاک به حداقل رسیده ، بهره‌وری آب بالا رفته و ضریب کشت تا 2 برابر افزایش می یابد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی به رشد 750 درصدی استاندارد سازی ماشین آلات کشاورزی در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از یک هزار و 300 دستگاه از ماشین آلات استانداردسازی می شود.

استان مازندران با ظرفیت 72 نوع از تولیدات محصولات کشاورزی، حدود 11 درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص می دهد.

سالانه هفت میلیون تن محصولات کشاورزی در استان مازندران تولید می شود که برنج، گل و گیاه ،انواع آبزیان، مرکبات ، کیوی دانه روغنی کلزا و گو شت مرغ از مهمترین محصولات محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر