کد خبر 175430

رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد:

رشد ۳۸ درصدی صدور بیمه‌نامه‌های عمر در ۹ ماهه امسال

رییس کل بیمه مرکزی می گوید، صدور بیمه‌های عمر در ۹ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۳۸ درصدی ثبت کرده که این میزان رشد در سال‌های اخیر بی سابقه بوده است.

عبدالناصر همتی روزگذشته در مراسم آغاز به کار نخستین شرکت «بیمه زندگی» در ایران اظهار داشت: رشد صدور بیمه نامه‌های نشانگر توجه به ظرفیت‌های این بخش است و امیدواریم در آینده شاهد شکل‌گیری شرکت‌های تخصصی بیمه زندگی در کشور باشیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، وی با مروری بر روند گسترش بیمه‌های زندگی در دنیا و موفقیت‌هایی که کشورهای پیشرفته در این زمینه به دست آورده‌اند، گفت: امروز وضعیت حق بیمه پرداختی در این رشته در شرکت‌های مطرح بین‌المللی بین 24 میلیارد دلار تا 80 میلیارد دلار است در حالی که حجم حق بیمه‌های عمر در ایران با این ارقام قابل مقایسه نیست.

همتی نبود نظارت بر منابع بیمه‌های عمر همچون صندوق‌های بازنشستگی را از نگرانی‌های اصلی نهاد ناظر بیمه در این بخش دانست و گفت: اگر بر منابع این بخش و سرمایه گذاری‌های انجام شده در آن دقت کافی نشود، احتمال ورشکستگی آنها وجود دارد.رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر نظارت بیمه مرکزی بر تعهد و سرمایه گذاری بیمه‌ها در حوزه بیمه‌های عمر افزود: بیمه عمر بیش از آنکه نیازمند مدیریت فنی باشد، به مدیریت سرمایه گذاری‌های بلندمدت نیاز دارد و از این رو مدیریت ریسک منابع اهمیت دوچندان می یابد.

همتی سرانه حق بیمه در کشورهایی با اقتصاد نوظهور را 71 دلار و در ایران 64 دلار برآورد کرد و گفت: در سایر کشورهای نوظهور سهم بیمه‌های عمر از کل حق بیمه آنها 55 درصد است.

وی با اشاره به سهم حدود 14 درصدی بیمه عمر از کل صنعت بیمه ایران، راه اندازی نخستین شرکت بیمه زندگی با عنوان «بیمه زندگی خاورمیانه» را نقطه عطفی برای توسعه رشته بیمه عمر در ایران ارزیابی کرد.همتی با تاکید بر فرهنگسازی و ترویج استفاده از بیمه‌های عمر، گسترش ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور را نیازمند توسعه بیمه‌های عمر دانست و به تجربه کشور هند در زمینه گسترش بیمه عمر اشاره کرد و گفت: هندی‌ها بیمه‌های عمر را با حق بیمه بسیار پایین و در بازه‌های زمانی بلند مدت گسترش دادند.

رییس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به جمعیت 80 میلیونی ایران، اگر بتوان حق بیمه کمتری از مردم گرفت اما در حجم وسیع تری مردم را تحت پوشش بیمه عمر قرار داد، این صنعت رشد خوبی در کشور خواهد داشت.

همتی تاکید کرد: از آنجا که بیمه عمر یک سرمایه گذاری بلندمدت به شمار می رود، به جلب اعتماد مردم نیاز داریم و در غیر این صورت نمی توان موفق شد.وی بر تفکیک حساب‌های بیمه عمر و غیرعمر در شرکت‌های بیمه تاکید کرد و یادآور شد: سالهاست دیگر بیمه‌های تجاری در دنیا به شکل عمومی و در همه رشته‌های بیمه فعال نیستند، بلکه در برخی رشته‌ها متمرکز شده‌اند.

همتی گفت: به تدریج و با اعمال برخی سیاست‌ها در صنعت بیمه، به سمتی می رویم که شرکت‌های بیمه، اقدام به راه اندازی بیمه‌های عمرمستقل در زیرمجموعه خود کنند.

وی علت این کار را حفاظت از منابع بیمه زندگی دانست و تاکید کرد: روا نیست منابع بیمه زندگی که یک سرمایه گذاری بلند مدت است، در رشته‌های دیگر بیمه بویژه رشته‌های زیانده همچون شخص ثالث و درمان هزینه شود و این کار برای صنعت بیمه خطرناک است.پرویز عقیلی کرمانی مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز در این آیین با یادآوری اینکه صنعت بانکداری در جهان پس از حادثه 11 سپتامبر و نیز بحران مالی سال 2008 میلادی دچار تحولات اساسی شد، گفت: شناسایی منشاء پول، شفاف سازی اعضای هیات مدیره بانک‌ها و نیز شناسایی ریسک‌ها، از محورهای بانکداری بین‌المللی امروز است.

وی، شناسایی ریسک و تعدیل و کاهش دادن آن را از جمله وظایف امروز بانک‌ها و دیگر موسسه‌های مالی در دنیای امروز برشمرد و گفت: بانک خاورمیانه در سال‌های اخیر تلاش کرده است با استقرار مدیریت ریسک و حاکمیت شرکتی و حسابرسی دقیق، الگوهای بین‌المللی را پیاده سازی کند و به الگویی برای دیگر بانک‌ها تبدیل شود.

در این آیین، مجوز فعالیت بیمه زندگی خاورمیانه به مسئولان این شرکت بیمه اهدا شد. شرکت بیمه زندگی خاورمیانه که نخستین شرکت بیمه تخصصی کشور در بخش بیمه‌های زندگی شامل بیمه‌های عمر و زندگی، بازنشستگی و مستمری است، با هدف ایجاد تحول در صنعت بیمه عمر و زندگی و باتمرکز بر بازارهای هدف و شناسایی نیازهای واقعی مشتریان تاسیس شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر