کد خبر 466362

بیمه مسئولیت کالا به صورت کم و بیش در کشور فروخته می‌شود

یک کارشناس صنعت بیمه بیان کرد:بیمه کردن کالای تولیدی لازم وجزئی از اقتصاد کشور بوده و باعث می‌شود که مصرف کننده با امنیت خاطر بیشتری خرید کند و در ازای این خرید، یک ضمانتی هم به نام بیمه وجود دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک آنلاین، "احمد سازگار"، گفت: بیمه مسئولیت کالا سالها است که در کشورهای مختلف به خصوص کشورهای پیشرفته ارائه می شود و درایران هم به صورت کم و بیش فروخته می شود.

وی، با بیان اینکه برای ارائه یک پوشش بیمه ای نیازاست که تمامی خطرات مورد نیاز بیمه شناخته شود، افزود:  یکی از اصول اولیه بیمه شناختن ریسک مورد پوشش است به همین دلیل درحوزه تولید محصول، هرچقدر حساسیت محصول بالاتر باشد نیاز به شناخت بیشتر از آن محصول است.

وی توضیح داد: شرکت های بیمه ای یک کار تخصصی و یک کار جانبی دارند به عنوان نمونه برای صدور بیمه نامه هواپیما ممکن است کارشناسانی در صنعت بیمه باشند که هواپیما را بشناسند ولی به عنوان یک فرد متخصص نمی توانند اظهارنظر کنند بنابراین شرکت های بیمه گر برای بیمه کردن هواپیما ها از متخصص آن رشته استفاده می کنند.

این کارشناس صنعت بیمه ادامه داد:  با توجه به اینکه در حوزه مسئولیت کالا پوشش های بیمه ای متنوعی وجود دارد صنعت بیمه باید حلقه های واسطه ای داشته باشد زیرا نمی تواند در تمامی حوزه ها صاحب نظر باشد بنابراین نیاز است که از کارشناسان متخصص هررشته استفاده کند.

سازگار با بیان اینکه شرکت های بیمه ای باید در حوزه های جدید وارد شوند و طرح و توسعه در این صنعت قوی تر شود، گفت: بیمه گران می توانند با همکاری واحدهای تولیدی، کالا ها را تحت پوشش بیمه قراردهند و با اینکار به رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی نیز کمک می شود.

وی،تاکید کرد که بیمه گران زمانی می توانند تولیدات یک کارخانه را بیمه کنند که آن کارخانه شاخص های استاندارد سازی را رعایت کرده باشد، واحدهای تولیدی باید قبول کنند که مبلغی را بابت خطر احتمالی اینکه کالا دچار مشکل شود پرداخت و قبول کنند که برای تولید هر واحد محصول ، مبلغی را به عنوان حق بیمه بپردازند.

این کارشناس صنعت بیمه بیان کرد: درحمایت از کالا ی ایرانی و اقتصاد کشور و برای نزدیک تر شدن این دوحوزه به یکدیگرو در استقبال از این طرح ، می توان کارگروهی را تشکیل داده و با تولیدکنندگان وارد مذاکره شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر