عقبگرد فلزی در رینگ صنعتی

عقبگرد خریداران در بازار فیزیکی بورس کالا در معاملات دیروز به وضوح دیده شد و بازار محصولات فلزی همچون مس و آلومینیوم با بی‌رغبتی شدیدی از سوی خریداران روبه‌رو شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ این رفتار به وضوح نشان‌دهنده ترس از خرید در بازار به‌شمار می‌رود و البته شائبه بالا بودن محسوس موجودی انبار در بازار داخلی را به همراه دارد. این در حالی است که بهای نیمایی ارز همخوانی خاصی با نرخ آزاد ارز نداشته و همین موضوع به‌رغم عقبگرد بازار داخلی، سرعتگیر مهمی در برابر افت قیمت‌ها به‌شمار می‌رود.

 به‌عنوان مثال در معاملات دیروز شاهد درج سفارش خرید برای عرضه‌ها در بازار فیزیکی با قیمتی پایین‌تر از نرخ‌های پایه اعلامی در بورس کالا بودیم که این موضوع به معنی بازی کردن خریدار با شرایط فروش بوده و شاید بتوان آن را به سخره گرفتن نرخ‌های فعلی از سوی خریداران نیز تعبیر کرد.  در حالی که هفته‌های گذشته عموما تقاضای قابل‌توجهی برای عرضه محصولاتی از جمله کاتد مس، شمش و بیلت آلومینیومی و سولفور مولیبدن در رینگ صنعتی بورس کالا به ثبت می‌رسید، در هفته جاری میزان تقاضاهای ثبت شده در این بازار به شدت کاهش داشت به گونه‌ای که در رینگ معاملاتی کاتد مس تنها تقاضایی برابر ۲۰ تن و در رینگ آلومینیوم تقاضایی برابر ۱۰۰ تن به ثبت رسید. البته وضعیت معاملات سولفور مولیبدن کمی متفاوت بود، اما از میزان تقاضا در این بازار نیز نسبت به عرضه‌های هفته قبل کاسته شده بود هرچند همچنان برتری تقاضا نسبت به عرضه به قوت وجود داشت. صادراتی بودن عمده اکسید (مولیبدن) و فرومولیبدن تولیدی در کشور و کمبود قابل‌توجه مواد اولیه در این صنعت نسبت به ظرفیت‌سازی صورت گرفته دو دلیل استمرار تقاضا در این بخش به‌شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر