عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس مطرح کرد:

تشریح دلایل ریزش بازار سرمایه

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: ایجاد ناهماهنگی بین دستگاه‌ها، روشن نبودن مبنای قیمت‌گذاری در عرضه‌های اولیه و عدم توجه به بحث آموزش برای ورود افراد غیر حرفه‌ای در این بازار از جمله عمده دلایلی بوده که باعث کاهش شاخص سهام در این بازار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ محسن علیزاده با بیان این که بازار سرمایه طی یک تا دو سال اخیر یک روند پر شتابی را طی کرد و توانست با شکستن مداوم رکوردها توجه بخش زیادی از جامعه را به خود جلب کند، افزود: حاکمیت هم از مردم برای سرمایه گذاری در این بازار دعوت کرد و مردم خوب استقبال کردند و سرمایه‌های خرد خود را در بازارهای موازی جمع آوری و تقدیم دولت نمودند تا این منابع منتج به تولید شود.

وی همچنین اظهار داشت: در پاسخ به شعار تولید احساس همه مردم این بود که حتما این منابع منتج به تولید می شود و سود خوبی هم عاید آنان خواهد شد.
این عضو ناظر مجلس در شوای عالی بورس گفت: متاسفانه از نیمه مرداد ماه سال جاری بازار سرمایه ریزش قابل توجهی را تجربه کرد به نحوی که در فاصله یک ماهه نزدیک به 450 هزار واحد از شاخص کل اصلاح شد.
وی در ادامه افزود: عمده دلایلی که می تواند باعث بی اعتمادی و کاهش این شاخص‌ها شود، عدم عرضه منظم سهام ارزنده و متناسب با نقدینگی بود و یک انتظار غیر واقعی را در بین سهامداران ایجاد کرد.
علیزاده اظهار داشت: همچنین یک تصور حمایت مطلقی در بین مردم ایجاد شد که احساس مردم این بود که دولت حتما ضرر و زیانشان را در این بازار پرداخت خواهد کرد.
وی ادامه داد: ایجاد ناهماهنگی بین دستگاه ها، روشن نبودن مبنای قیمت گذاری در عرضه‌های اولیه و عدم توجه به بحث آموزش برای ورود افراد غیر حرفه ای در این بازار از جمله عمده دلایلی بود که باعث کاهش شاخص سهام در این بازار شد.
این عضو ناظر مجلس در شوای عالی بورس گفت: در همان زمان سازمان بورس ابزارهای قانونی متعددی در اختیار داشت مثل کاهش دامنه نوسان و افزایش حجم مبنا که به نحو مطلوب و در زمان مناسب استفاده نکرد تا جلوی آسیب کمتر کاهش شاخص را بگیرد.
وی افزود: مجلس شورای اسلامی بازار سرمایه را به عنوان یک فرصت طلایی میداند و در صورت عدم فعالیت و برنامه ریزی دقیق به عنوان یک تهدید جدی می داند و در تلاش است بازار سرمایه به یک ثبات منطقی و یک رشد معقول برسد و برای اینکه این اتفاق بیفتد از هیچ تلاشی خودداری نخواهد کرد.
علیزاده ضمن اشاره به ابزارهای در اختیار مجلس مثل تذکر، سوال و استیضاح بیان داشت: مجلس برای حفظ بازار سرمایه تا مرحله استیضاح هم پیش رفته است. به عبارتی اهالی خانه ملت به شدت نگران این موضوع هستند.
وی ادامه داد: بیشترین تعداد سئوالات و تذکرات طی چند ماهه اخیر در مجلس مربوط به بازار سرمایه بوده است.
این عضو ناظر مجلس در شوای عالی بورس گفت: تصور بازارهای مالی در کشور این است که هر یک باید جزیرهای عمل کنند. در صورتی که به این شکل نیست چون بهم پیوسته هستند.
وی افزود: اگر دولت همه مردم را برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه دعوت می‌کند، انتظار این است زیرساخت های لازم را به خوبی فراهم کند.
علیزاده بیان داشت: متاسفانه زیر ساخت های بازار سرمایه به اندازه این حجم از ورود نقدینگی نبود.
وی تصریح کرد: فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفته: دولت کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کرده است.
این عضو ناظر مجلس در شوای عالی بورس گفت: به نظر می سد دولت خیلی بیشتر از کسری بودجه از این بازار درآمد کسب کرده باشد.
وی افزود: دولت می توانست همین منابع را در جایی سرمایه گذاری کند و سود حاصل را به حساب سهامداران واریز کند که متاسفانه چنین اتفاقاتی نیفتاده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    ملت پی به ئی میانگین 43 خریدند حتی موردی 120 رو هم خریدند!
    در حالی که ما سوابق پی به ئی 4 هم داشتیم و موردی تا 2 هم پائین آمده بوده.
    پس بعضی ها خیلی قشنگ بار رو بستند و بعضی ها هم گفتن نداره دیگه.