کد خبر 473024

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

آخرین جزییات آزادسازی سهام عدالت/ سهامداران عدالت بخوانند

با گذشت بیش از پنج ماه از آزادسازی سهام عدالت، ۳میلیون و ۱۵۰هزار نفر از مشمولان سهام عدالت اقدام به فروش سهام خود کرده و از این تعداد، ۲میلیون و ۶۴۳هزار نفر، وجه حاصل از فروش سهام عدالت خود را دریافت کرده‌اند. مطابق با آخرین آمارها از ابتدای آزادسازی سهام عدالت تاکنون، ۱۱هزار و ۸۱۹میلیارد تومان به فروش رسیده است.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ چندین ماه از آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد و افرادی که روش مدیریت مستقیم سهام خود را انتخاب کرده‌اند، از طریق کارگزاری‌های مشخص‌شده و مشمولانی که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، از طریق ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خود به بورس اقدام به فروش سهام عدالت می‌کنند. در حال حاضر، ۲۹ شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بورس درج شده است. 

اگر سهامدار عدالت به کارگزاری یا بانکی برای فروش سهام خود مراجعه کند، آن بانک یا کارگزاری به عنوان کارگزار ناظر مشمولان سهام عدالت انتخاب می‌شوند. اما امکان تغییر کارگزار ناظر توسط سهامداران وجود دارد؟ 

به گفته محمدجواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، تا قبل از اینکه مشمول، سهام عدالت خود را به فروش برساند، امکان تغییر کارگزار ناظر وجود دارد، اما به محض اینکه سفارش فروش قرار داده شد و سفارش باز و در جریان وجود داشت، دیگر امکان تغییر کارگزار ناظر وجود نخواهد داشت. درواقع پیش از اینکه سفارش وارد سیستم شود و در نوبت اجرا رود، امکان لغو سفارش وجود دارد. اما بعد از انتقال و اجرای سفارش، امکان کنسل کردن وجود ندارد.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: اگر سهامداران هنوز سفارشی را ثبت نکرده‌اند یا سفارش آنها در کارگزاری به صورت کامل به فروش رفته است، اما سهامدار برای تغییر کارگزاری ناظر به مشکل برخورده است، در ابتدا به کارگزاری مبدا مراجعه کرده و تقاضای تغییر کارگزاری اعلام شود. چرا که کلید این اقدام در دست کارگزاری مبدا است، اما اگر کارگزاری به هر دلیل همکاری نکرد سهامداران عدالت می‌توانند با تماس به واحد نظارت‌های سازمان بورس از کارگزاری مربوطه شکایت کنند.

انتقال سهام عدالت فوت‌شدگان

حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دارندگان سهام عدالت فوت شده‌اند و باید سهام عدالت این افراد به وراث آنها اختصاص یابد. وارثان سهام عدالت باید در ابتدای امر، امور مربوط به انحصار وراثت را از طریق نهادهای مرتبط پیگیری کنند و پس از آن، تکلیف سهام عدالت این دسته از افراد مشخص می‌شود. براساس آخرین تصمیمات گرفته‌شده درخصوص سهام عدالت فوت‌شدگان، مبنا بر انتقال سهام عدالت به صورت مکانیزه بوده و لازمه این موضوع، اتصال انفورماتیک شرکت سپرده‌گذاری با انفورماتیک قوه قضائیه است. اما تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نشده و وارثان سهام عدالت همچنان سردرگم هستند. 

سهام عدالت جاماندگان

۲۰ میلیون نفر از اشخاصی که واجد دریافت سهام عدالت بوده و جزو ۶ دهک کم درآمد جامعه محسوب می‌شوند، به دلیل عدم تکمیل اطلاعات خود و دلایل متعدد دیگر، موفق به دریافت سهام عدالت نشده‌اند. بخشی از جاماندگان سهام عدالت، فرایند ثبت‌نام را در دهه ۸۰ انجام داده‌اند، اما ثبت‌نام بسیاری از آنها نهایی نشده است. بخش دیگر جاماندگان، اشخاصی هستند که نام آنها در فرایند ثبت‌نام وارد نشده است. 

به گفته برخی از مسئولان، مجلس شورای اسلامی پیگیر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان از این سهام است و طرح جاماندگان سهام عدالت تا یک ماه آینده در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

علت عدم فروش سهام عدالت در کارگزاری‌ها

از حدود دو ماه پیش و بنابر تصمیم شورای عالی بورس، سهام عدالت به صروت بلوکی به فروش رسیده و نمادهای سهام عدالت در زمان عادی بازار سهام به فروش نرسیدند. اما بسیاری از سهامداران از عملکرد کارگزاری‌ها در فروش سهام عدالت ناراضی بوده و از ایجاد مشکلات زیادی خبر داده‌اند. به گفته روح‌الله میرصانعی، مدیر کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، از آنجایی که در بازار بلوکی خریداری وجود ندارد، کارگزاران نمی‌توانند سهام عدالت افراد را به فروش برسانند. میر صانعی تصریح کرد: از آنجایی که در بازار بلوکی خریداری وجود ندارد، کارگزاران نمی‌توانند سهام عدالت افراد را به فروش برسانند و همین عاملی شده است تا سهامداران از روند عملکرد کارگزاری‌ها در فروش سهام عدالت ناراضی بوده و دچار مشکل شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • صغری کمالی
  ۲ ۰

  ارزش سهام عدالت

 • ندا مقدم
  ۹ ۱

  خواهش بانک صادرات بفروش بزار نیازداریم گرفتاریم همسرم سرکارنمیر خواش میکنم واریز کنید

 • ناشناس
  ۶ ۰

  حرف از واریز بزنید که چرا پول نمی دهند لطفا حرف بسه ممنون

 • کشک
  ۴ ۰

  باسلام خواهشا به این کارگزاری فارابی بفرمایید سهام مارو بفروشن مابه خوبی یا بدی بازار کار نداریم هر چی باشه با انصاف بفروشین پول ما فقیر بیچاره هارو بدین خواهشا فارابی عزیز

 • ناشناس
  ۲ ۰

  چرا مسوولین بورس نمیتواند برنامه روشنی از این موضوع ارائه بدن؟ هرروز یه چیزی میگن که سروته نداره بانکها هم جوابگو نیستند مراجعه میکنی میگن درمورد سهام عدالت هيچی نمیدانم، پس کی باید جواب سوال و ابهام مردم را بده، اونوقت ادعامون سر به فلک کشیده،

 • ناصرنقیبی پور
  ۰ ۱

  شماره شبا مشکل داره

 • عبدالرحمن رامشگریان
  ۳ ۰

  سلام پول سهام عدالت مرحله اول ۱۵خرداد تاحلا واریز نشود خواهشن از مسئولین زیربت پیگیری کنید چرابانک ملت واریز نکردن. باتشکر رامشگریان

 • حسین
  ۲ ۰

  پنج ماه فروختیم اولش ضد تومان پول ریختن حالا دو ماه هیچ چی نمی ریزن بانک سپه چرا نمی ریزی اگه لازم نبود چرا می فروختیم

 • حسین
  ۳ ۰

  بانک سپه چرا پول مردم را نمی ریزی اوایل تیکه تیکه پول می ریختن حالا پنج ماه شد هیچی نمی ریزی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کارگزاری اگاه مورده ایشالا

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام .چرا ۳۰درصددوم هنوزاجازه فروش به بانک ها ندادن

 • سعید
  ۰ ۰

  مردم فقط گیر اوردین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  این چه سهام بی ارزشیه که کسی حتی حاضر به خریدش نیست ولی سهام عدالته عدالت...

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هرار بار گفتیم وباز هم میگویم بانک ها وکار گذاران جواب گو نیستن زن زدیم به بانک ملی تهران اصلا کسی جواب گونیست وکارگذارندهمین طور چرا الکی دوروغ میگوید بگوید پول سهام شمارا مردم خوردیم رفت ما مردم دلمان دیگه بند نمیشود اگر واقعان سهامی مانده بگذارید ما ضرر کنیم شما پایده بنرخ روز ره ما پول سهام رابدهید وشما بعدا که بلا میرود بفروشید کارگذاران بانک ملی حیا کنید بانک ملی شرم کن از خدا بترسر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  وقتی سهام عدالت عدالت وجود ندارد دارن روز روشن دزدی میشه

 • Nmd
  ۱ ۰

  سلام الان سوال من اینه که چرا وقتی توی سایت تاریخ پرداخت رو میزنه 7/15 ولی 7/20پرداخت میشه توی این چند روز اون پول کجا پرداخت شده بود واقعا سوال بر انگیزه واقعا جز افسوس چیزی نمیمونه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آقا امروز همه پول و ریختن بالاخره راحت شدیم.ممنون.