کد خبر 470324

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تشریح کرد:

لزوم عرضه کامل زنجیره فولاد در بورس کالا

الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص اوضاع بازار فولاد گفت: بررسی ها نشان می دهد که در صورت عرضه کامل تولید فولاد کشور در بورس کالا از التهاب و دونرخی شدن بازار جلوگیری می شود و از این رو طرحی در مجلس به زودی آماده می شود که زنجیره فولاد باید تمام و کمال در بورس کالا عرضه شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر؛ الله وردی دهقانی، نماینده ورزقان در مجلس شورای گفت: با توجه به ماهیت بورس کالا که شفافیت و تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضا است، به طور یقین با  عرضه محصولات فولادی در بورس کالا نه تنها از ایجاد رانت و فساد جلوگیری خواهد شد بلکه مازاد عرضه را میتوان با مجوز دولت و اخذ شرایط مناسب صادر کرد.

وی با بیان اینکه هدف مجلس در این طرح، تامین فولاد مورد نیاز بازار داخلی از طریق بورس کالا و البته حمایت از صادرات است ادامه داد: تلاش مجلس این است که  خریداران و تولیدکنندگان محصول مورد نیاز خود را از طریق بورس کالا تامین و اگر در داخل خریداری برای محصولات فولادی عرضه شده در بورس وجود نداشت، مازاد عرضه را به خارج از کشور صادر کند.

دهقانی تصریح کرد: باید توجه داشت معامله بخشی از فولاد در خارج از بورس که شفافیتی روی این بخش وجود ندارد بر روی سایر اقلام  و بازار تأثیر منفی گذاشته و از این رو عرضه کل تولید فولاد در بورس کالا از ضروریات تنظیم و تعادل بازار است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم در پایان تاکید کرد: فرمول و اهداف واسطه ها در اقتصاد ایران مشخص است، به دلیل غیرشفاف بودن بازارهای غیررسمی همواره تلاش هایی برای تضعیف بازارهای رسمی کشور از جمله بورس کالا وجود دارد آن هم در شرایطی که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی که بار تولید کشور روی دوش آن ها است، بورس کالا را به عنوان بستری شفاف و عادلانه برای فعالیت های خود عنوان می کنند. با همه این تفاسیر مجلس پیگیر عرضه کل محصولات مهم و مواد اولیه کشور در بورس کالا است تا به دلیل شفافیت مبادلات، امکان مدیریت و تنظیم بازار به شیوه های کارآمد وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر