کد خبر 460660

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد:

عرضه اولیه در بورس، هر روز هفته

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادا با بیان اینکه درخواست‌های افزایش سرمایه شرکت‌ها، ۵ روزه پاسخ داده می‌شود، گفت: با ایجاد شرایط فنی به دنبال این هستیم که هر روز هفته، عرضه‌های اولیه در بورس صورت گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از رویداد ایران، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: طی سال‌های اخیر، طبقه متوسط در کشور کم شده است به این معنا که یا به طبقات بالا رفته و یا عمده آنها به طبقات پایین کوچ کرده‌اند، بنابراین بازار سرمایه می‌تواند حضور طبقه پایین را در اقتصاد ایران پررنگ کند.
وی افزود: حضور مردم در بورس منجر به انتفاع اقتصاد کشور و البته خود مردم خواهد شد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ایجاد شرایط فنی به دنبال این هستیم که هر روز هفته، شاهد عرضه‌های اولیه در بورس باشیم.
قالیباف اصل با بیان اینکه تلاش کردیم تا تسهیلاتی برای افزایش سرمایه شرکت‌ها در بورس فراهم کنیم، گفت: دردی که در اقتصاد کشور وجود دارد، این است که بنگاه بزرگ در کشور نداریم و مرتب شعاری را تکرار می‌کنیم که کوچک زیبا است، در حالی که بنگاه‌های کوچک برای یکسری از کارها مناسب است، اما انجام یکسری از امور نیاز به بنگاه بزرگ و تامین مالی بزرگ دارد، بنابراین اگر بنگاه بخواهد بزرگ شود، باید سهامی عام شده و در بازار سرمایه پذیرش شود.
وی اظهار داشت: اگر قرار باشد کار بزرگی در اقتصاد ایران انجام شود، ساختار سهامی عام و تامین مالی عام نیاز است. این روش تامین مالی در دنیا پذیرفته شده است؛ بنابراین ما هم اگر می‌خواهیم در اقتصاد دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد، کشور ما به بنگاه‌های بزرگ خود باید تکیه کند و بازار سرمایه نیز مسیر خوبی برای تحقق این هدف است.
قالیباف اصل گفت: ابتدا شرکت باید نشان دهد که مورد اعتماد جامعه سهامداری هست، در این صورت مسیر تامین مالی و بزرگ شدن آن باز می‌شود و ما نیز در بازار سرمایه از این کار استقبال می‌کنیم.
وی میزان عرضه اولیه‌ها در سال جاری را ۲۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: فعالان اقتصادی به این سمت حرکت کرده‌اند که شرکت‌های خود را در بازار سرمایه وارد کنند؛ ضمن اینکه در حوزه تامین مالی نیز، باید به این نکته توجه کرد که یک تنوع خوبی از ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه وجود دارد که موضوع افزایش سرمایه یکی از آنها است. دولت و مجلس نیز در سال جاری به بازار سرمایه کمک کرده‌اند که افزایش سرمایه از محل صرف سهام صورت گیرد.
قالیباف اصل گفت: این امکان در بازار سرمایه فراهم کردیم که بنگاه اقتصادی به ارزش بازار، افزایش سرمایه دهد و این افزایش سرمایه و رشد قیمت‌ها، نصیب بنگاه‌ها نیز بشود. این در حالی است که در گذشته دو سال افزایش سرمایه را در اختیار هیات مدیره قرار می‌دهند و اکنون ما به دنبال این هستیم که این عدد به ۵ سال افزایش یابد.
وی اظهار داشت: این امر باعث افزایش سطح شناور شدن بازار می‌شود. فردا هم دومین جلسه مجلس در مورد لایحه‌ای که در آن افزایش سرمایه از محل صرف سهام مورد تاکید است، برگزار می‌شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس تلاش کرده تا سرعت تامین مالی در بازار سرمایه افزایش یابد، خاطرنشان کرد: الان درخواست افزایش سرمایه‌ای که در سازمان بورس وارد می‌شود، ۵ روزه جواب می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر