وزیر امور اقتصادی و دارایی خبر داد:

جزییات عرضه ETF پالایشی در شهریور ماه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به حل مشکلات مربوط به عرضهETF دوم، از عرضه باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس در قالب صندوق دارا دوم در هفته اول شهریورماه خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شادا؛ فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با شبکه خبر از عرضه سهام صندوق دارا دوم در بورس خبر داد و در این خصوص گفت: همانطور که مطرح شده بود بنا بود در اوایل شهریور ماه امسال صندوق دارا دوم عرضه شود و چون دولت یک برنامه زمان بندی شده برای عرضه سهام دولتی در طول سال دارد، تاکید داریم که بر اساس برنامه تنظیم شده عمل شود.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: برنامه ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی این است که واگذاری سهام و شرکت‌های دولتی را با هماهنگی کامل با دستگاه‌های اجرایی انجام دهیم. در همین زمینه نیز هماهنگی های خوبی داشتیم اما در اجرای کار یک مشکلی به وجودآمد و بر داشت این بود وزارت امور اقتصادی و دارایی می تواند نسبت به تاسیس صندوق دارا دوم اقدام کند، اما در قانون بودجه تصریح شده است که این اقدام باید توسط دستگاه تخصصی ذیربط باشد و در مورد صندوق دارا دوم، دستگاه تخصصی ذیربط وزارت نفت است و مدیر صندوق باید توسط وزارت نفت معرفی می شد.

دژپسند در ادامه گفت: خوشبختانه با هماهنگی خوبی که بین من و آقای مهندس زنگنه وجود داشت این مشکل با هماهنگی  بین دو دستگاه حل شده است.

شرایط عرضه بلوکی؟

وی افزود با توجه به مصوبه هیات عالی واگذاری در صورتی که تا تاریخ مورد اشاره در این مصوبه مدیریت صندوق از طرف دستگاه ذیربط تشکیل نشود، سازمان خصوصی سازی میتواند نسبت به عرضه بلوکی اقدام کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه گفت: با صحبت هایی که امروز با جناب آقای مهندس زنگنه وزیر محترم نفت داشتم، قرار شد در اولین فرصت نسبت به معرفی مدیر صندوق دارا دوم اقدام شود، بنابراین عملا مشکلات مربوط به عرضه صندوق دارا دوم مرتفع شده است و امیدوار هستم در اولین چهارشنبه شهریور ماه در هفته دولت نسبت به عرضه این صندوق اقدام شود و بنابراین عرضه بلوکی شرکت های مشمول دارا دوم هم از امروز متوقف می شود تا بتوانیم  طبق برنامه در اولین چهارشنبه شهریور ماه امسال دارا دوم را عرضه کنیم.

همه مردم می‌توانند دارا دوم را بخرند

وزیر اقتصاد خطاب به فعالان بازار سرمایه نیز گفت: امیدوارم فعالان بازار سرمایه نیز متناسب با این رویداد اقداماتی انجام دهند که بدون هیچ مشکلی این عرضه انجام شود.

دکتر دژپسند در ادامه گفت: از ویژگی های این صندوق این است که همه آحاد مردم ایران می توانند نسبت به خرید واحدها (یونیت های سرمایه گذاری) این صندوق اقدام کنند.

سقف خرید ۵ میلیون تومان است

وی از افزایش سقف خرید واحدهای دارا دوم به ۵ میلیون تومان خبر داد و گفت : در مورد صندوق  دارا دوم  تلاش می کنیم مجوز لازم را از هیات دولت  در زمینه سقف خرید، دریافت کنیم به نحوی که افراد بتوانند تا ۵ میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کنند. با توجه به اقدامات به عمل آمده در مورد این صندوق هم، همه افراد با کارت ملی می توانند برای خرید واحدهای صندوق اقدام کنند.

وی همچنین از تخفیف ۳۰ درصدی این سهام خبر داد و افزود: بر اساس مصوبه دولت قانون گذار اجازه داده است تا ۳۰ درصد عرضه به خریدارن تخفیف داده شود.

ویژگی‌های صندوق جدید

دژپسند در توضیح ویژگی های دارا دوم گفت: باقی مانده سهام دولت در شرکت های پالایش نفت اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز در صندوق دارا دوم عرضه خواهد شد و خریداران با خرید هر واحد از این صندوق سبدی از سهام این شرکت ها را مالک خواهند شد.

وی توزیع مناسب و مدیریت ریسک در این صندوق را از دیگر ویژگی های این صندوق بر شمرد و افزود: خریداران دارا دوم می دانند که با تجربه خوبی که در عرضه دارا یکم داشتم، انشالا در عرضه دارا دوم نیز کار ماندنی و قابل قبولی انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر