اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

گزارش‌های متعدد از مشکلات بزرگ‌ترین کارگزاری‌ کشور / مدیران «مفید» پاسخگو نیستند

در دو سال اخیر، بازار سرمایه رشد زیادی را شاهد بوده و تعداد سرمایه‌گذاران در این بازار افزایش یافته است. در گزارش‌های قبل نیز، به موضوع رشد همگام نهادهای مرتبط با بورس، اشاره شد. اما مشکلات کارگزاری‌ها، که یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با بازار سهام هستند، همچنان پابرجا است.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ گلایه‌های متعددی از سوی برخی از مردم و سرمایه‌گذاران درخصوص مشکلات سیستم‌های کارگزاری با پایگاه خبری اقتصادآنلاین مطرح شده است.

 باوجود این شکایات و صحبت‌های حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری دیروز خود، مبنی بر لغو مجوز کارگزارانی که نتوانند با رشد بازار سرمایه، خود را توسعه دهند و کیفیت خدمات را بالا برند، موانع هنوز وجود دارد.

طبیعی است که با افزایش تعداد سرمایه‌گذاران، مراجعه برای دریافت خدمات از سوی کارگزاری‌ها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، کارگزاری‌ها باید زیرساخت‌های مناسبی را برای افراد فراهم کنند تا ثبت سفارش‌ها برای خرید و فروش سهام، مشاوره، دریافت اعتبار و... راحت‌تر صورت گیرد. 

اما این اقدامات برای افزایش کیفیت نه تنها صورت نگرفته است، بلکه مشکلات نیز بیشتر شده است و برخی را با زیان مواجه کرده است.

در روزهای اخیر، گلایه‌های متعددی از سیستم اولین کارگزاری کشور شده است. کارگزاری مفید، یکی از شناخته‌ترین کارگزاری‌ها در کشور است و تعداد زیادی از مردم به دلیل شهرت این کارگزاری به آن مراجعه می‌کنند. 

کارگزاری مفید، حدود 20 درصد از معاملات بازار سهام را به خود اختصاص می‌دهد. اما مشکلات سیستم‌های آن، هنوز پابرجا است. مدیران این کارگزاری پاسخگویی مناسبی درخصوص این موضوع نداشته و راهکاری برای رفع نارضایتی‌های سرمایه‌گذاران درنظر نگرفته‌اند. 

با اختلالات سیستم کارگزاری، امکان ثبت سفارش برای سرمایه‌گذاران سخت می‌شود و ضررهای زیادی را به آنها وارد می‌کند. بسیاری از افراد، به دلیل این اختلالات دچار مشکل شده و برخی، قطعی سرویس‌های کارگزاری مفید را باعث زیان سبد سهام‌شان می‌دانند. تعداد گزارش‌هایی که در این زمینه به اقتصاد آنلاین ارسال شده نسبتا بالاست.

در حال حاضر به دلیل رشد بازار سرمایه و تداوم ورود افراد به این بازار، سود زیادی نصیب کارگزاری‌ها به خصوص کارگزاری‌های بزرگ مانند مفید می‌شود. بسیاری از کارشناسان کارمزد تقریبا یک درصدی کارگزاران از معاملات سهام را (خرید و فروش) را گران ارزیابی می‌کنند. 

بدیهی است کارگزاری‌های بزرگ مانند مفید باید به ارتقای سیستم‌ها و کیفیت خدمات خود فکر کنند و در صورت بروز مشکل، به سوالات سرمایه‌گذاران پاسخ دهند. اما تاکنون اقدامی درخصوص دو مورد اشاره شده انجام نشده است.

گفتنی است که مدیران این کارگزاری، از پاسخگویی به رسانه‌ها امتناع می‌کنند و خبرنگار اقتصاد آنلاین تا کنون موفق به تماس با مسئولان کارگزاری مفید به منظور دریافت توضیحات لازم نشده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سوشیانت
  ۹ ۰

  ای بابا چی بگم از دست این کارگزاری مفید
  موقعی که ثبت نام می کردم گفتم چون اینا خیلی بزرگن امکاناتشون بدون مشکله و نرم افزار و سایت و همه چیشون ازمودست
  دیگه نمی دونستم یه عده مفلس عشق پول بی مسولیت

 • ناشناس
  ۱۱ ۰

  بهتر هست کاربران مفید بجای گلایه و انتظار بیش از حد برای درست شدن سیستم معاملات مفید به کارگزاری دیگر مراجعه کنند و از بازار عقب نیافتن

 • محمد
  ۷ ۰

  سلام من تاچندوقت پیش بامفیدمعامله می کردم ولی جدیداًکارگزاری خودم راتغییردادم مدیران مفیدبایستی پاسخ گوی ضرروزیان هایی که به مردم واردمی کنندباشندوتوسط قانون محاکمه شوند

 • هستی
  ۰ ۰

  مرسی از شما بابت پوشش این خبر واقعا دچار مشکل هستیم
  اگر امکانش هست در مورد شرکت صنعت خودروی آذربایجان (آذویکو) هم گزارش تهیه کنید. در تیر سال 97 اقدام به ثبت نام خودرو کردیم هنوز خبری ندادند و میگویند به هر جایی که دوست دارید شکایت کنید. اگر اون پول رو تو بورس گذاشته بودیم یا حتی پراید خریده بودیم ......

 • اکبر
  ۷ ۰

  متاسفانه کارگزاری آگاه عامدانه و بارها دیده شده که حذف خرید یا فروش را انجام نمیدهد و با این کار ضرر های بدی به مشتریان وارد میکند

 • ناشناس
  ۶ ۰

  مدیران کارگزاری مفید و آگاه به نوعی همان مدیران سازمان بورس هستن.

 • مجید
  ۲ ۰

  سلام چرا با توجه به مشکل پیش آمده در کارگزاری آگاه. سازمان بورس عرضه اولیه را به شنبه موکول نکرد. مشتریان چه گناهی کردند که متضرر شوند.

 • محمد بيدقي
  ۱ ۰

  منهم مفيد را براي فروش سهام عدالت انتخاب كردم پسوردي كه خودش صادر كرده كار نميكند بدروغ ميگويد كد فرستاده شد كد هم نمياد دفترش هم در اردبيل در اتاق 20 متري 50 نفر ارباب رجوع را جمع كرده جواب درستي هم نميدهد

 • علی ف
  ۳ ۰

  مفید بعد از عید در معاملات افتضاح بوده و از همه بدتر وقتی با کارگزاری تماس میگیری کسی پاسخگو نیست و میگن همه خطها شلوغ است

 • هادی
  ۷ ۰

  پاسخگویی مفید به صفر رسیده،درحال حاضر بدترین است.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  لطفا ازطرف تلگرام یا اینستا اعلام کنید چه مشکلی پبش امده یا درحال بروز رسانی هستید

 • ناشناس
  ۳ ۰

  لطفا رسیدگی شودچه کسی پاسخگوی ضرروزیان های مردم است

 • نادر
  ۳ ۰

  کارگزاری مفید نه پاسخگو هست من سهامم رو فروختم پولش باید بیاد تو پرتفوم نمیاد تازه نوشته دومیلیونم بدهکار زنگم زدم میگن دوساعت دیگه درست میشه الان دو روز شده پولم برگشت داده نشده.اولین معامله من اینجوری شد بازم کارگزاری آگاه از این بهتر بود

 • محمد
  ۳ ۰

  اینا با کاراشون باعث فرار سرمایه میشن تا جذب سرمایه

 • ناشناس
  ۴ ۰

  بیصاحب یعنی اگاه ومفید

 • مجید
  ۴ ۰

  واقعا مفید کاملا غیر مفید است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا در سیتم کارگزاری مفید خرید برخی از سهم ها در پرتفوی لحظه ای نشان داده نمی شود اصلا به این قبیل سئوالات پاسخ داده نمی شود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مفید تریدر کار نمیکند مفید مانند سایر کارگزاری هاست و فقط شلوغ. 500 نفر پسخگو یعنی سیستم فشل.