{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 404030

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار در هفته جاری به سمت گروه‌های صادرات‌محور به خصوص گروه پتروشیمی پیش خواهد رفت، افزود: با توجه به نزدیک بودن انتشار گزارش ماهانه و فصلی این شرکت‌ها و نیز تقسیم سود چشم‌گیر در مجامع این شرکت‌های بزرگ مورد توجه سهامداران قرار خواهند گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا ؛ سلمان نصیرزاده کارشناس بازار سرمایه؛ با اشاره به افزایش جریان ورود نقدینگی در بازار سرمایه افزود: از اوایل آذر ورود نقدینگی خالص حقیقی‌ها به بازار روند صعودی را در پیش گرفت و از حدود ۴۰ میلیارد تومان به ۱۵۰ میلیارد تومان در روز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه ارزش خالص معاملات خرد در بورس و فرابورس به ۳۰۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان رسید، نسبت به آبان ماه که یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شاخص بورس در چند وقت اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است اما در کنار آن جریان نقدینگی و ورود سرمایه از جمله عامل مهم رشد بازار محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ ارز بعد از مشخص شدن ابعاد بودجه سال ۹۹ از جمله  عوامل تاثیرگذار در رشد شاخص بورس و رشد سهام شرکت‌های صادرات محور بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر حجم بالای تقاضا در بورس کالا مانند رینگ فلزات و پتروشیمی نشان‌دهنده تمایل معامله‌گران به خرید کالا است، این اتفاق به همراه یک سری از اتفاقات مثبت در بازار جهانی کمک کرد تا حرکت شاخص به روند صعودی ادامه پیدا کند.

نصیرزاده با تاکید بر اینکه موضوعی که بیش از انتشار بودجه ۹۹ مورد توجه قرار داشت بحث افزایش هزینه حامل انرژی و تحمیل هزینه ها به شرکت ها و صنایع بود که لایحه بودجه در این زمینه فشار چندانی را به شرکت ها و صنایع وارد نکرد، افزود: در این مقطع زمانی چنین نگرانی از بازار برداشته شده و بازار براساس فاکتورهای بنیادی خود نرخ ارز و بازار جهانی در حال معامله است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در چند وقت اخیر گروه بانک روند معاملات خوبی را در پیش گرفت و گروه خودرو و مواد دارویی از جمله گروه‌هایی هستند که در وضعیت کنونی مورد تقاضا قرار گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه در هفته جاری شاهد حرکت بازار به سمت گروه پالایشی و پتروشیمی خواهم بود، اظهار داشت: در چند وقت اخیر ارزش معاملات برای این گروه افزایش پیدا کرد اما با توجه به اینکه مولفه‌های تاثیرگذار بر این گروه  مانند قیمت جهانی نفت و فرآورده های نفتی مثبت بود در صدر معاملات قرار نگرفتند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در کنار این گروه، گروه سرمایه‌گذاری چندرشته صنعتی و هلدینگ جزو گروه مثبت بازار در هفته جاری خواهند بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری