یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛

پیش‌بینی رشد ۵۰درصدی معاملات طی یکسال آتی

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه حجم دادوستدهای فعلی با شرایط آرمانی فاصله دارد، گفت: پیش‌بینی می‌شود، معاملات با رشد حداقل ۵۰ درصدی در یکسال آتی همراه باشد که تحقق این امر دستاورد بزرگی برای بازار سرمایه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، یک کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به اینکه  عوامل و متغیرهای بنیادی متعدد در بازار سرمایه از جمله حضور شرکت های سودده و بزرگ در این بازار و عدم جذابیت در بازارهای موازی، حجم معاملات بورس را با رشد چشمگیری مواجه کرده است،گفت: اگرچه هنوز حجم معاملات با شرایط آرمانی فاصله دارد، اما تقویت فرهنگ سرمایه گذاری در مسیر شفاف و قانونی و صد البته به نفع اقتصاد، علاقه مندی دولت به حضور مردم برای سهامداری، افزایش حجم نقدینگی در جامعه و افزایش ریسک سرمایه گذاری سفته بازانه در بازارهای موازی ، امیدها برای رشد بیشتر بازار سرمایه در روزهای آتی را افزایش داده است .

احسان عسکری افزود: افزایش سطح آگاهی مردم برای حفظ ارزش پول از طریق سرمایه گذاری در دارایی های مالی به عنوان یک سپر تورمی، اراده قوی در نهادهای ناظر بازار برای افزایش سطح دانش و آگاهی مردم در خصوص بورس و اوراق بهادار از دوران نوجوانی و جوانی نیز از دیگر دلایل رویکرد مثبت به بازار سرمایه است.

وی در عین حال افزود: حجم معاملات فعلی، منطبق بر شرایط آرمانی نیست و پیش بینی می شود این حجم از معاملات با رشد حداقل ۵۰ درصدی در یکسال آتی همراه باشد که در صورت تحقق، دستاورد بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود.

 این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به صندوق های سرمایه گذاری و تاکید بر ورود سرمایه گذاران جدید از طریق این صندوق ها گفت:  متاسفانه بخش اعظم سرمایه گذاران خرد بازار سرمایه ، نسبت به عملکرد و ساختار صندوق های سرمایه گذاری آشنایی لازم را ندارند و مستقیماً اقدام به ترید در بازار می کنند. اگر فرض بگیریم ۳۰ درصد این افراد دانش سرمایه گذاری و تحلیل صورت های مالی را دارا نباشند، رفتارهای هیجانی بالا خواهد رفت و در زمان نوسانات عادی بازار که بخشی از آن اصلاح موقتی می تواند باشد، معاملات هیجانی انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: معاملات این افراد متاسفانه براساس اطلاعات بنیادی نیست و اکثرا مبتنی بر تحلیل تکنیکال یا رجوع به توصیه های سایرین از جمله فعالان فضای مجازی اقدام به معامله می کنند.

عسکری افزود: از این رو شاهد هستیم سرمایه گذاران خرد در شرایط منفی، بیشتر از حقوقی ها ترس برای خرید یا فروش سهم دارند ولی حقوقی ها نسبت به سهم هایی که اعتقاد به بنیادین بودن آن دارند، وارد معامله می شوند و عموما هم صندوق های سرمایه گذاری و به خصوص از نوع بازارگردانی در این شرایط فعال ترند.

وی سپس در پاسخ به این سوال هم که چرا بعضی سهامداران خرد و بورس اولی ها که در روزهای قبل عمدتا خریدار بودند، به تازگی به صف‌های فروش پیوسته اند، گفت:  اگرآموزش تازه واردها در خصوص اعتماد به صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردان ها با قوت بیشتری دنبال  شود ، شاهد این صف آرایی نخواهیم بود.

عسکری ادامه داد: به هر حال از آن جا که طعم عرضه های اولیه به کام تازه واردها به خصوص با سرمایه های پایین شیرین است، این گروه تلاش می کنند مستقیما در بازار سرمایه گذاری کنند که نه به صلاح خودشان خواهد بود و نه به صلاح سایر فعالان.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، همچنین ترس از جاماندن در بازار به دلیل کم تجربگی و عدم شناخت از فراز و نشیب بازار، موجب می شود این افراد عموما در صف ها قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر