اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

روزهای طلایی سرمایه‌گذاری در بورس/ سبدگردان‌ها فعالتر از همیشه هستند

در ماه‌های اخیر استقبال سرمایه‌گذاران از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان افزایش چشم‌گیری داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، پس از بازارهای طلا، دلار و مسکن، بازار سهام محل بعدی مهاجرت جریان نقدینگی شد. شاخص کل بورس از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ کم کم وارد فاز صعودی شد و تاکنون (شهریور ماه ۱۳۹۸) توانسته است حدود ۲۰۰ درصد بازدهی را  ثبت کند؛ این جذابیت بازدهی زمینه‌ساز حضور سرمایه‌گذاران بیشتری نسبت به سال‌های پیش در بازار سهام شده است، به گونه‌ای که اعلام شد در شهریور ماه سال جاری صدور کدهای سهامداری از مرز ۱۱ میلیون گذشت.

همزمان با افزایش جایگاه بازار سهام در سرمایه‌گذاری عموم جامعه طی روزها و ماه‌های اخیر، اصطلاح سبد اختصاصی یا سبدگردانی اختصاصی زیاد شنیده می‌شود؛ اما اهمیت این اصصلاح در بازار سهام به کجا بر می‌گردد؟

 طی سال‌های پیشین به موازات شکست بخشی از سهامداران بورسی که به طور مستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند، اصطلاح سبدگردانی اختصاصی بیش از پیش متداول شد تا نشان دهد که ورود به بازار سهام نیازمند دانش، تخصص و وقت کافی است.

رقابت بالا و گسترش موضوع تحلیلگری در بازار سرمایه لزوم توجه به سبدگردانی اختصاصی را در بازار افزایش داد و سازمان بورس و اوراق بهادار از سال ۱۳۹۰ جهت تخصصی کردن این حوزه، تصمیم به اعطای مجوز تاسیس شرکت‌های سبدگردان با تعیین وظایف و قوانین و مقررات ویژه گرفت.

هم اکنون ۲۲ شرکت سبدگردان در بازار سهام فعال است که با دو خدمت «سبدگردانی اختصاصی» و «صندوق‌های سرمایه‌گذاری» به ارائه خدمات مالی و مدیریت دارایی افراد حقیقی و حقوقی می‌پردازند. این شرکت‌ها با تیم تحلیلی خبره  به وظیفه مدیریت حرفه دارایی اشخاص اعم از سهام، اوراق با درآمد ثابت و ... اشتغال دارند. 

بی‌شک عملکرد این شرکت‌ها طی سال‌های فعالیت، بهترین و واقعی‌ترین معیار برای سپردن دارایی‌ها جهت مدیریت حرفه‌ای آن است. سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر به صورت سالانه گزارش‌هایی از عملکرد این شرکت‌ها ارائه می‌دهد که می‌تواند راهنمای مناسبی برای سرمایه‌گذاران و علاقمندان به سبدگردانی اختصاصی باشد.

شرکت سبدگردان آسمانبه عنوان پربازده‌ترین شرکت مدیریت دارایی طی نزدیک به ۸ سال فعالیت، توانسته است خود را به عنوان یکی از پراتکاترین سبدگردان‌های کشور مطرح کند. این شرکت،۶ سال در مدیریت سبدهای اختصاصی  و ۸ سال در مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجربه دارد.

بازده 112 درصدی یکساله

طبق گزارش‌های اعلامی سازمان بورس و اوراق بهادار برای سال‌های ۱۳۹۳-۱۳۹۶، شرکت سبدگردان آسمان توانسته است رتبه دوم کسب بازدهی شرکت‌های سبدگردان را طی  ۳ سال متوالی 1393، 1394 و 1395 به خود اختصاص دهد و در سال ۱۳۹۶ نیز رتبه چهارم کسب بازدهی را نصیب خود کند.

این شرکت سال ۱۳۹۷ را در حالی با بازدهی ۴۸ درصد به پایان رساند که هنوز گزارش رتبه‌بندی سازمان بورس و اوراق بهادار برای این سال اعلام نشده است.

سبدگردانی اختصاصی سبدگردان آسمان همچنین طی پنج ماه ابتدایی سال 1398 در حالی توانست بازدهی 53 درصدی را ثبت کند که بازدهی شاخص کل بورس معادل 49 درصد است و اغلب بازارهای موازی در محدوده منفی کسب بازدهی هستند.

1

سبدگردان آسمان طی سال منتهی به ۳۱ مردادماه ۱۳۹۸ نیز درحالی بازدهی ۱۱۲ درصد را در بخش سبدگردانی اختصاصی ثبت کرد که در این دوره شاخص کل بورس بازدهی ۹۴ درصدی را نشان می‌دهد و دیگر بازارهای مالی نیز در مقایسه دارای بازدهی قابل توجهی نیستند.

2

سبدگردانی اختصاصی سبدگردان آسمان همچنین طی 5 ماه ابتدایی سال 1398 در حالی توانست بازدهی 53 درصدی را ثبت کند که بازدهی شاخص کل بورس معادل 49 درصد است.

جهت راهنمایی سرمایه گذاری در بورس و صندوق های سرمایه گذاری با شماره زیر تماس بگیرید

تلفن: ۴۱۷۹۳۰۰۰ 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر