اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ورود شاخص کل به کانال ۲۸۶هزار واحد/ هیجان در کوچکترهای بازار به اوج رسید

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل وارد کانال ۲۸۶ هزار واحد شد، از طرفی رفتارهای هیجانی و جریان نقدینگی قابل توجه، منجر به افزایش قیمت برخی سهم‌ها شده است.

اقتصادآنلاین - محمدمیلادعبداللهی؛ شاخص کل بورس تهران در دومین روز معاملاتی هفته روند روبه رشد خود را  ادامه داد با هزارو 975 واحدی وارد کانال 286 هزار واحدی شد. روندهای معاملاتی اخیر فارغ از همه مباحث، سبب شده تا هیجان در کوچکتر‌های بازار به اوج برسد. لازم به ذکر است جریان نقدینگی قابل توجه در بازار سهام، منجر به افزایش قیمت در برخی سهم‌ها شده است.

نداشتن تحلیلی مناسب از روند سهم‌ها سبب می‌شود تا نحوه تصمیم‌گیری فعالان بازار  تاحدودی توام با زیان باشد؛ در مقابل باید توجه داشت به رغم رشدهای جهش‌وار قیمتی در گروه‌های کوچکتر، همچنان نمادهایی هستند که در مسیر ارزندگی راهی متفاوت از سایر هم‌گروهی‌ها طی می‌کنند و یا انگیزه‌های صعودی بنیادین و محکم‌تری دارند. به علاوه پرهیز از رفتارهای هیجانی برای کسب تمامی سودهای بازار می‌تواند برآیندی کاملا مطلوب برای هر سرمایه‌گذاری در پی داشته باشد. گفتنی است با توجه به اتفاقات مثبت سیاسی چند روز اخیر و امیدواری به بهبود روابط تجاری به خصوص در زمینه‌هایی مانند، خودرو سازی، گروه خودرو و قطعات با اختلاف قابل‌توجهی ارزش معاملات امروز را در اختیار گرفت. در این میان صف خرید 165 میلیونی «خساپا» و صف‌های خرید دیگر شرکت‌های تابعه سایپا جالب توجه است.

ارزش معاملات امروز به هزارو500 میلیارد تومان نزدیک شد و حجم معاملات، 4 میلیارد به ثبت رسید.

 شاخص کل هم‌وزن دادوستدهای امروز را در محدوده منفی آغاز کرد و رفته رفته به محدوده مثبت پا گذاشت. این نماگر در پایان معاملات، 92واحد معادل(0.12)درصد رشد کرد.

ترین‌های امروز معاملات

با پایان یافتن معاملات، نمادهای بانک تجارت، فولادمبارکه، سایپا، و حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس به عنوان پربیینده‌ترین نمادها معرفی شدند.

همچنین نمادهای «رمپنا»، «فولاد»، «فملی»، «شپنا»، «ومعادن»، «شپندر» و «فخاس» در مجموع با هزارو 656 واحد رشد بیشترین تاثیر را در سبز شدن شاخص کل داشتند. در مقابل «اخابر» هم با 157 واحد افت مانع از رشد بیشتر شاخص کل شد.

در ادامه گروه خودرو سازی، فلزات اساسی و صنایع شیمیایی عنوان برترین گروه‌های قسمت صنعت را از آن خود کردند.

با نگاهی به معاملات امروز بازار سهام خواهیم دید «بسویچ»، «خوساز» و «کالا» با بیشترین افزایش قیمت، سود بالاتری را برای مشتریان خود به ارمغان آوردند و در مقابل «حتوکا»، «کلوند» و «سخاش» با کاهش قیمت قابل توجه ضرر بیشتری را به سهامداران تحمیل کردند.

کوتاه از فرابورس

در پایان معاملات روز جاری آیفکس هم شرایط مشابه شاخص کل را تجربه کرد و با رشد نزدیک به 10 واحد به ارتفاع 3هزارو 776 واحدی رسید.

ارزش معاملات فرابورسی 937 میلیارد تومان و حجم معاملات بالاتر از 1میلیارد بود.

در میان نمادهای فرابورسی «مارون»، «میدکو»، «ارفع»، «بپاس» و «هرمز» با 33 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در مقابل نمادهای «دماوند» و «کگهر»  با افت 16 تاثیر منفی بیشتری را بر آیفکس داشتند.

بیشترین افزایش قیمت در این بخش از معاملات به نمادهای  «تملی» و «تلیسه» و درمقابل بیشترین کاهش قیمت نیز به نمادها «تسه» و «قاسم» تعلق گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر