کد خبر 371415

یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

بورس کالا، راهی برای اصولی شدن تجارت محصولات ارزشمند وکوتاه شدن دست دلالان

یکی از نمایندگان مجلس گفت: با عرضه محصولات ارزشمند مثل زعفران در بورس کالا، قیمت‌ها بر اساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و منجر خواهد شد تا کشاورزان به سود واقعی دست یابند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ علی اکبر کریمی یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پیش از عرضه زعفران در بورس، قیمت‌ها در کشور تابع نظر دلالان بود و فاصله قابل توجهی با قیمت های جهانی داشت، اما با عرضه و کشف قیمت این محصول ارزشمند در بورس، راه برای بین المللی و اصولی شدن تجارت زعفران هموار شد.

وی افزود: متاسفانه هر ساله کشاورزان با آنکه مدت زیادی برای تولید محصولی با کیفیت زحمت کشیده‌اند، مجبور هستند دسترنج خود را با کمترین درآمد و سود حداقلی به دلالان بفروشند. اما با عرضه زعفران در بورس کالا از سال گذشته به صورت گسترده، نه تنها قیمت‌ها براساس نظام عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بلکه زعفرانکاران نیز به سود واقعی خود می رسند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بورس های کالایی در دنیا محلی برای کشف عادلانه قیمت، شفافیت و اطمینان بخشی به طرفین معامله هستند، تصریح کرد: به نظر می رسد معامله زعفران در بورس کالا در قالب ابزارهایی همچون گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی، گام مهمی در کشف قیمت شفاف و واقعی و راهکاری موثر در معرفی ایران به عنوان مرجع قیمتی این محصول در بازارهای جهانی است.

وی با اشاره به ایجاد ارزآوری بالا با صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس کالا، گفت: با توجه به آمار بالای تولید زعفران در کشور، معامله این محصول استراتژیک در بورس کالا این امکان را به تجار و بازرگانان می دهد تا با اطمینان خاطر برای صادرات محصولی با کیفیت و قیمت مناسب، اقدام کنند.

کریمی افزود: بورس کالا دارای رینگ صادراتی بوده و به این ترتیب زمینه کافی برای صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس موجود است و به طور قطع با صادرات هدفمند به این شیوه می‌توان برای کشور شاهد ارز آوری بالایی بود.

این نماینده مجلس افزود: بورس کالا با ایجاد سازوکارهای رقابتی می‌تواند در رونق اقتصادی بسیار موثر باشد و به طور یقین با معامله پرحجم زعفران در بورس کالا می توان تا در کنار نظارت بر معاملات این محصول، شاهد شفافیت قیمتی و افزایش کیفیت آن نیز باشیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر