اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد هزار و ۷۳۲ واحدی شاخص بورس در نخستین روز هفته/ افزایش نرخ روانکار قیمت هر سهم «شرانل» را ۲۲ درصد افزایش داد

شاخص بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته به میزان هزار و ۷۳۲ واحد افزایش یافت و به سطح ۲۱۲ هزار و ۷۵۰ واحد رسید. رشد ۰.۸۲ درصدی امروز نماگر اصلی بازار سهام بیش از هر چیز تحت تاثیر نمادهای «فولاد»، «فولاد»، «اخابر»، «فملی» و «وبملت» روی داد.

اقتصادآنلاین - محمدامین خدابخش؛ معاملات نخستین روز هفته با سبزپوشی قیمت در بسیاری از نمادهای موجود در بورس و فرابورس آغاز شد. طی این روز جریان مناسب تقاضا در بسیاری از نمادهای بازار سهام سبب پیشروی نماگر اصلی بورس تهران شد و توانست شاخص بورس تهران را نسبت به روز معاملاتی گذشته تا سطح 213 هزار و 158 واحد بالا ببرد. یا این حال تا پایان مدت معاملات در روز جاری این رشد پایدار نماند و درنهایت شاخص بورس تهران با افزایشی هزار و 732 واحدی به روز خود پایان داد.

به موجب این رشد که نشانگر کسب بازدهی 0.82 درصدی برای بورس تهران بود، شاخص کل بورس تهران به سطح 212 هزار و 750 واحد رسید که بیشتر این رشد تحت تاثیر افزایش قیمت در نمادهایی همچون «اخابر»، «وبملت» و «کچاد» روی داد.  همزمان با رشد شاخص بورس شاخص هموزن نیز تحت تاثیر افزایش قیمت در نمادهای سیمانی، دارویی، لیزنیگی، قطعه ساز و غیره هزار و 11 واحد رشد که که منجر به افزایش 2.21 درصدی سطح این نماگر شد.

با نگاهی به روند معاملات در روزهای گذشته میتوان دریافت که کلیت بازار همچنان در حال در کردن خستگی رشد دو ماهه گذشته است. معامله گران که اغب استراتژی خود در مورد ماه‌های پیش رو را بر افزایش درآمد ریالی شرکت‌ها بالاخص دلاری‌ها تنظیم کرده‌اند، با نزدیک شدن به فصل مجامع بیشتر شرکت‌ها اگرچه انگیزه کافی برای شکل‌دهی قدرتمند طرف تقاضا ندارند با این حال حاضر به فروش در قیمت‌ها پایین تر از قیمت‌های فعلی نیستند.

 

بازگشت «شرانل» به تابلوی معاملات/ ضعف تقاضا در در نمادهای پالایشی

نماد معاملاتی نفت ایرانول (شرانل) امروز پس از افشای اطلاعات در خصوص افزایش نرخ محصولات رفع تعلیق و بازگشایی شد. این نماد که از مدتی قبل به دلیل بررسی وضعیت اطلاعاتی ناشر تعلیق شده بود در نهایت به موجب افزایش قیمت 60 تا 70 درصدی نرخ روغن موتور در روزهای گذشته، به تایبلوی معاملات بورس تهران بازگشت.

این نماد که امروز و پس از بازگشایی با افزایش قیمت 22 درصدی رو به رو شد پس از از سرگیری معاملات خود شاهد افزایش قیمت هر سهم تا حدود هزار و 200 تومان نیز بود. لازم به ذکر است که به جز «شرانل» که امروز به جمع نمادهای مورد معامله در فرابورس بازگشت سایر نمادهای تولیدکننده روانکار که در روزهای پایانی هفته قبل بازگشایی شده بودند نیز افزایش قیمت مشابهی را تجربه کردند. در میان این نمادها در روز جاری حجم مناسب تقاضا برای «شبهرن» ادامه داشت. بر این اساس این نماد امروز در حالی به معاملات خود خاتمه داد که تا سقف قیمت روزانه افزایش بها داشت.

اما به جز تولید کنندگان روانکار که این روزها شرایط خوبی را سپری می‌کنند معاملات نمادهای پالایشی رنگ و بویی از رونق و پیشروی قیمت ندارند. به نظر می‌رسد ضعف قیمت نفت در بازارهای جهانی در کنار افت تند و تیز قیمتی که این نمادها در روزهای گذشته تجربه کرده‌اند، اندکی از اقبال خریداران به این نمادها کاسته است.

 

آمار و ارقام بازار

رشد هزار و 732 واحدی امروز شاخص بورس تهران افزایش  0.82 درصدی را برای این نماگر به همراه داشت. صعود یاد شده به واسطه رشد دست جمعی قیمت در نمادهایی نظیر «اخابر»، «وبملت» و «کچاد» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح 212 هزار  و 750 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه نمادهای حاضر در برخی گروه های بنیادی نظیر پالایشی و پتروشیمی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران سه میلیارد و 832 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 113 میلیارد تومان بوده است که از این میان 1005 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای فلزات اساسی با مجموع ارزش معاملات 119 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند. گروه‌های خودرو، بانک‌ها، دستگاه‌های برقی و کانه فلزی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را با صعود 29 واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «شرانول»، «ذوب» و «کرمان» پذیرفت. این در حالی است که امروز به جز «مارون» هیچ نمادی در فهرست نمادهای تاثیر گذار بر شاخص فرابورس وجود نداشت که تاثیر منفیقابل توجهی بر صعود این شاخص بگذارد. حجم معاملات این بازار بالغ بر سه میلیارد و 916 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 482 میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 679 میلیارد تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر