کد خبر 341074

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد؛

نیروی جوان متخصص، مزیت بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به مشارکت و تبادل اطلاعات میان ارکان بازار گفت: یکی از مباحث مهم کشور بهبود محیط کسب و کار و ارتقای سهولت در انجام کارها است و تمامی فعالان حوزه بازار سرمایه نیز تلاش می کنند تا فرایند های این بازار را تسهیل کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا،  شاپور محمدی، رییس سازمان  بورس و اوراق بهادار در مراسم بهره برداری از سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی با ایحاد یک بستر نظامند توانسته همه معاملات بازار سرمایه را یکپارچه کند، گفت: این سامانه با کمک شرکت سپرده گذاری مرکزی، بورس انرژی ایران و شرکت مدیریت فن آوری راه اندازی شده و اقدامی شایسته تقدیر است.

دکتر محمدی با اشاره به مزیت های بازار سرمایه در مقایسه با سایر بازار ها عنوان کرد: مهمترین مزیت بازار سرمایه شفافیت است. طبیعتا کشف قیمتی که در تابلو صورت میگیرد با  قیمتی که دو فرد در دفترخانه سهام تعیین می کنند متفاوت است. بنابراین یکی از ویژگی های اصلی بازار سرمایه شفافیت و کشف قیمت منصفانه است.

عضو شورایعالی بورس ویژگی دیگر بازار سرمایه را برابری فرصت ها عنوان کرد و افزود: در بازار سرمایه منصفانه بودن معاملات و برابری فرصت ها برای همگان است و همه افراد می توانند از هر جای کشور و با هر میزانی از سرمایه در این بازار فعالیت کنند.

وی به نقش سمات در بازار سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: ویژگی اختصاصی شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز کاهش ریسک های معاملاتی است. در این زمینه شرکت سپرده گذاری مرکزی وظیفه کاهش ریسک نحوه ایفای تعهد را دارد. به طور مثال اگر طرفین معامله، ایفای تعهد نکنند ریسک عملیاتی بروز می کند که شرکت سپرده گذاری مرکزی به طور ویژه و با ابزار های متفاوتی این ریسک را مدیریت می کند و با راه اندازی این سامانه، فرآیند مدیریت ریسک عملیاتی تسهیل می شود.

دکتر محمدی با اشاره به مزیت های سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی گفت: با سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی بخش انرژی ریسک های عملیاتی نیز کاهش پیدا می کند که می تواند اعتماد و اطمینان خاطر پایداری را برای سرمایه گذاران شکل دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: خرید فروش یک محتوای انرژی در بورس به صورت مکانیکی و دستی ممکن است با خطای انسانی مواجه شود. همچنین ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که خارج از سیستم بوده و قابلیت ردیابی نداشته باشد. اما زمانیکه این رویه الکتریکی می شود ریسک عملیاتی تا حد زیادی رفع می شود.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی نیز ارتقای شفافیت را دنبال می کند و با توان و تخصص نیروی جوان کشور طراحی و عملیاتی شده است.

دکتر محمدی ضمن بیان اینکه  رهبر معظم انقلاب همواره به استفاده از ظرفیت های نیروی متخصص جوان کشور تاکید داشته اند و نیروی متخصص جوان تحصیلکرده مزیت بازار سرمایه است، گفت: امیدواریم هر اقدامی که به دست متخصصان جوان کشور عملیاتی می شود مستمر باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر