اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد دو هزار و ۱۰۲ واحدی شاخص بورس به لطف فلزات اساسی/ نمادهای قندی امروز هم مورد توجه بازار قرار گرفتند

آخرین روز هفته روز درخشش نمادهای فلزی – معدنی بود. طی این روز نمادهای گروه فلزات اساسی که این روزها به مدد رشد قیمت دلار در بازار داخلی و اخبار دلگرم کننده بازارهای جهانی، افق روشنی پیش روی خود دارند توانستند به تنهایی حدود هزار ۳۰۰ واحد، شاخص بورس را بالا بکشند. با این حال صعود دو هزار و ۱۰۰ واحدی امروز شاخص دلایل دیگری نیز داشت. طی این روز این پتروپالایشی‌ها نیز به کمکی فلزی‌ها آمدند و توانستند به دلیل رونق ایحاد شده در معاملات خود سهم مهمی در رساندن شاخص به سطح ۱۵۹ هزار و ۴۸۹ واحد بازی کنند. همین عوامل سبب شد تا در روز جاری و پس از مدت‌ها شاهد کسب بازده ۱.۳۴ درصدی توسط نماگر اصلی بازار بورس باشیم.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ معاملات نخستین روز اسفند ماه بازار سهام در حالی آغاز شد که برآیند معاملات بازار در روز جاری حاکی تمایل معامله‌گران به بالا رفتن قیمت‌ها در روز جاری بود. طی این روز ادامه وضعیت مطلوب قیمت‌ جهانی کامادیتی‌ها باعث شد تا شاهد رشد مجدد قیمت نمادهای دلاری در روزجاری باشیم. در این روز افت شاخص دلار برای سومین روز متوالی به علاوه آینده بسیار خوبی که پیش روی شرکت‌های فولادی و مسی در بازارهای جهانی قراردارد سبب شد تا خوشبینی شکل گرفته به بازارهای داخلی هم سرایت کند و پس از مدتها بورس تهران صعودی دلگرم کننده را شاهد باشد. بر این اساس ثبات قیمت نفت برنت در سطح 66 دلار موجب شد تا نمادهای پالایشی بتوانند در کنار برخی از نمادهای پتروشیمی رشد خوبی را به ثبت برسانند.

 

 خیز فلزی - معدنی‌ها در واپسین روز هفته/ رشد 10 درصدی قیمت «فولاد» طی یک روز

رشد امروز نمادهای فلزی - معدنی در شرایطی صورت می‌گیرد که روشن شدن افق روابط تجاری میان آمریکا و چین سبب شده تا سرمایه‌گذاران در تمامی کشورها روی خوشی به سهام تولیدکنندگان فلزات اساسی نشان دهند. این افزایش تقاضا که این روزها به شرکت‌های داخلی نیز سرایت کرده پس از آن صورت می‌گیرد که سیاست‌های تحریک اقتصادی در چین به علاوه ثبات نرخ بهره در ایالات متحده سبب شد تا روند کاهشی فلزات و کانه‌های معدنی در دو ماه اخیر پایان یابد و با مثبت شدن تحلیل‌ها در خصوص آینده اقتصاد جهانی، قیمت این کامادیتی‌ها نیز در مسیر رشد قرار گیرد. در ادامه همین روند در هفته جاری، رشد قیمت دلار در بازار داخلی و افزایش‌ قیمت‌ها در بازار جهانی سبب شد تا محصولات فلزی معاملات خوبی را در بورس کالا تجربه کنند. این امر که در نهایت منجر به افزایش قیمت در نمادهای فلزی و معدنی شد در روزهای گذشته ادامه یافت تا اینکه در روز جاری و با افزایش تقاضا در معاملات «فملی»، «فخوز» و «کگل» رنگ بویی جدی تر به خود گرفت و موجب رشد مناسب شاخص بورس شد. این افزایش که در نهایت پس از بازگشایی «فولاد» به اوج خود رسید باعث شد تا روی هم رفته فلزی – معدنی‌ها تاثیری 1300 واحدی بر رشد شاخص داشته باشند.

نماد معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) امروز در حالی به چرخه معاملات بازار سهام بازگشت که رشد قیمت 10 درصدی آن پس از بازگشایی تاثیری 762 واحدی بر نماگر اصلی بورس گذاشت. این نماد که پس از ثبت افزایش سرمایه 73 درصدی از محل سود انباشته بازگشایی می‌شد به لطف افزایش دلگرم کننده قیمت جهانی محصولات فلزی رشد هشت درصدی را در قیمت پایانی تجربه کرد و ضمن رسیدن به قیمت 312 تومان طی روز جاری، بیشترین افزایش ارزش بازار را به خود اختصاص دهد. پس از این بازگشایی «فولاد» که طی یک ماه گذشته به طور میانگین روزانه 11 میلیون سهم در آن معامله می‌شد، به حجم معاملاتی نزدیک به 138 میلیون سهم رسید که حاکی از رشد حجم معاملات این نماد تا 13 برابر میانگین ماهانه است. گفتنی است، ارزش معاملات این سهم در روز جاری 42 میلیارد تومان بوده است.

 

قندی‌ها همچنان مورد اقبال بازار

نمادهای گروه قند و شکر امروز و در ادامه افزایش قدرتمندی که در روزهای قبل آغاز کرده بودند، توانستند طی رشدی هماهنگ تا سقف قیمت روزانه بالا بیایند. این در حالی  بود که به نظر می‌رسید ممکن است با رونق گرفتن سهم‌های بنیادی بازار از این نمادها روی گردان شود و با پشت کردن به آنها شرایط افت قیمت را در این نمادها فراهم کند. با این حال این تصور محقق نشد و معاملات این نمادها امروز در حالی پایان یافت که  نمادهایی همچون «قصفها»، «قنیشا» و «قهکمت» در تمامی ساعات روز در صف خرید معامله شدند.

 

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران در نخستین روز هفته رشدی دو هزار و 102 واحدی را به ثبت رساند. حرکت امروز شاخص که در نهایت آن را به سطح 159 هزار و 489 واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه افزایش قیمت در نمادهای دلاری روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران یک میلیارد و 519 میلیون سهم و ارزش معاملات آن 538 میلیارد تومان بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای فلزات اساسی با مجموع ارزش معاملات 115 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاصا دادند، گروه ‌های اطلاعات ئ ارتباطات، شیمیایی و بانک‌ها و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر بر عملکرد شاخص را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «تاپیکو» از خود به نمایش گذاشتند.

 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با رشد  25 واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر را «ذوب»، «زاگرس» و «میدکو» پذیرفته است. ارزش معاملات فرابورس طی امروز  364 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ 890 میلیون سهم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر